Za duší červeného přes Modré hory…
Moravské červené, to je tradičně hlavně Frankovka, Svatovavřinecké, ale také André, které vzniklo jejich křížením ve Velkých Pavlovicích. Tak začněme právě tady, kombinací dvou vinařských stezek: Krajem André a Modrých hor.
Stezka Modré Hory je dlouhá asi třicet kilometrů a spojuje Velké Pavlovice, Bořetice Vrbici, Kobylí a Němčičky – pět obcí předurčených polohou k pěstování modrých hroznů, jejichž vinaři jako Horák, Jedlička, Baloun nebo Syfrany s nimi umí moc dobře zacházet. Mezi zdejší enologické mistry se řadí i Jan Stávek, který svůj podnik J. Stávek jako příslušník již čtvrté generace vinařské rodiny nedávno dovedl k prestižnímu titulu Vinařství roku 2017. Není divu, jeho vinařský dvůr v Němčičkách má osobité kouzlo a mezi menšími producenty patří k lídrům v produkci růžových, červených i fortifikovaných vín vycházejících ze souladu přírody, tradic i osobnosti vinaře.
Po posilnění se v regionu najdou i další lákadla, například ve Vrbici jsou to unikátní gotické vinné sklepy nebo vesnička Kraví Hora Bořetice složená pouze z vinných sklepů, která přeje recesi a pyšní se statutem Svobodné spolkové republiky. Stojí za to udělat si čas na Kravíhorskou turistickou stezku, skvělou i pro pěší. Definuje ji dvanáct kilometrů orámovaných překrásnými výhledy do okolí, které si obzvlášť užijete, když vystoupáte na místní rozhlednu.
… a cestou André i „za bublinkou“
Stezka krajem André je náročnější, částečně kopíruje modrohorskou stezku, my se však vydáme opačně jejím počátečním úsekem, a to opět z Velkých Pavlovic, kde je zároveň Šlechtitelská stanice, rodiště této odrůdy. Vína André jsou tmavá, v dobrých ročnících mohou připomínat hloubkou a plností vína z jižních zemí. Ověřit si to lze u zdroje, „Šlechtitelka“ je totiž vinařství, vinice, hotel i restaurace.
Přes Starovičky dál pokračujeme do Hustopečí, kde stojí za pozornost například původní renesanční dům U Synků s místní raritou na nádvoří – pomníkem kvasinky vinné, či Vinotéka Vinařů Hustopečska, v níž si lze porovnat vína třinácti vinařství.
Kdo má rád bublinky, cestu si může protáhnout přes Starovice do Velkých Němčic, kde sídlí jeden ze symbolů moravských šumivých vín, vinařství Proqin, ráj klasických sektů druhotně kvašených v láhvi. Bublinky tu umí pokračovatelé rodinné vinařské tradice, bratři Martin a Kamil Prokeš, nejen vyrábět. Také lahve otevírají mistrovsky – třeba skleničkou, za pomoci boty nebo golfové hole. Nejlépe však šavlí, což je nástroj hodný mistra sabráže. Mladší bratr Kamil je dnes v tomto oboru dokonce trojnásobným mistrem České republiky. Návštěva v Proquin tak může přinést nečekané dobrodružství a vína šumivá i tichá velké potěšení, především sekty z limitovaných šarží vozí pravidelně trofeje ze světových soutěží.
Mikulovskem za svěžím bílým i rosé
Přírodní dominantou Mikulovska jsou běloskvoucí Pálavské vrchy a s nimi přichází chuť na bílé. Vápenité půdy svědčí jak odrůdě Pálava, tak Ryzlinku vlašskému, který tu získává nezaměnitelný charakter a mineralitu. Hlinité svahy Dunajovických vrchů přejí zase rýňákům, Rulandskému bílému, šedému i modrému. Nabídka je vůbec odrůdově pestrá a také aktivit je na výběr dost.
Mikulov vždy patřil mezi nejvýznamnější vinařská centra Moravy a spolu s Lednicko-Valtickým areálem je to ráj turistů i cyklistů. Od zámku Mikulov s legendárním obřím sudem po jedinečnou rezervaci Svatý kopeček s proslulou křížovou cestou, kaplí sv. Šebestiána a zvonicí je tu řada památek a přírodních krás Lednicko-Valtického areálu, z nichž jsou mnohé zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Mikulovská vinná stezka je dlouhá 65 kilometrů a většinu z nich má na trase, včetně sklepení zámku Valtice s vinným pokladem v podobě expozice stovky nejlepších vín Moravy a Čech, Národního salónu vín.
„Bílé“ Znojmo, Šobes i Lahofer
Nejzápadněji položená vinařská oblast Jižní Moravy a výspa bílých vín zejména Rieslingu, Veltlínského zeleného, Sauvignonu – Znojmo je klenot, kterému je třeba dopřát čas. Vedle hlavních památek, jako jsou gotický chrám, hrad, románská rotunda, radniční věž s výhledem i rozsáhlé katakomby pod městem, nemůže chybět ani návštěva Louckého kláštera z 12. století, jehož moderní historie je spojována především s vinařstvím Znovín Znojmo. Najdeme tu návštěvnické centrum, muzeum, galerii či malý vinohrad s přehlídkou odrůd, což nás směruje i na nejslavnější vinici Znovínu –l egendární Šobes v překrásné poloze nad Dyjí.
Zůstaňme ale ještě ve městě a v místě, kde se pojí staré s novým, moderní architektura s historií. Enotéka znojemských vín, pod jejíž současnou podobou jsou podepsáni architekti Chybík+Krištof, vznikla paradoxně z areálu bývalého pivovaru a její renovace vnesla do srdce města další dominantu i vděčný cíl milovníků vína.
Architektura mezi řádky
Ateliér Chybík+Krištof je podepsán rovněž pod projektem nové budovy Vinařství Lahofer v Dobšicích. Odvážné vlny poutající pozornost už z dálky jako by vyrůstaly z řádků vinic. Architekti dokázali ve stavbě světového formátu přirozeně skloubit návštěvnický dvůr, vinařství a amfiteátr, jenž přivádí do vinic i bohatý kulturní život.
Na Znojemsku už se chystá další velký vinařský projekt, nyní v režii architekta Jakuba Ciglera. Krajinou Národního parku Podyjí se dostáváme téměř k hranicím Rakouska do Hnanic k sídlu vinařství Thaya, které vzniklo transformací úspěšné značky Trávníček a Kořínek. To se dnes soustředí nejen na nejlepší kvalitu hroznů z vlastních vinic a vína s velmi zajímavým charakterem a potenciálem, ale také na stavbu nové budovy v Havraníkách s velkorysým degustačním zázemím, restaurací, terasou i ubytováním.
Kde jinde zakončit výlet okolím Znojma než v Novém Šaldorfu, ve Vinařství rodiny Špalkovy. Stálice na tuzemské vinařské scéně, proslulá vedle krásných odrůdových vín i řadou specialit od likérového Šaleru po „víno postaru“ Edelspitz zpracované dávnými technologiemi, pracuje dnes v přísném bio režimu a tamní vína patří k těm nejlepším a nejosobitějším v regionu. Také výrazné viněty zná snad každý, stejně jako tradiční pískovcové sklepy v uličce Modré sklepy.
Bydlení u zdroje
Hotel Lotrinský: Chuť Modrých hor v císařské sýpce
Atraktivní hotel Lotrinský vznikl před třemi lety v citlivě zrekonstruované budově vyhořelé sýpky ve Velkých Pavlovicích. Monumentální barokní stavba zde představovala vždy dominantu a nyní je komfortní komplex s elegantní restaurací, dvěma konferenčními sály, krásnou zahradou a fontánou u vstupu opět ozdobou města. Hosté si vedle pohodlí dvaačtyřiceti špičkově vybavených pokojů mohou užívat jak speciality zdejší kuchyně, tak degustace vín z Modrých hor, a to v atraktivním prostředí sklepů, které nechal vystavět i se čtyřpodlažní budovou sýpky manžel Marie Terezie František Štěpán, vévoda z Lotrinu v druhé půli 18. století.
Hotel Volařík: Víno, design i wellnes
Wellness hotel Volařík vznikl v historickém srdci Mikulova na místě původního domu U Konšelů, dříve Vinařství Volařík. Dnes už tu víno nebublá při kvašení, naopak ušlechtilé bublinky si tu dopřávají hosté v podobě sektu při společenských akcích, relaxaci a v kombinaci s vyhlášenými pokrmy. Designový butikový hotel spojuje exkluzivní styl, udržitelnost a má co nabídnout hlavně hostům, kteří si chtějí užít komornější pobyt, skvělá vína ve spojení se špičkovou gastronomií a nabídku wellness s možností nechat se hýčkat vinnými kůrami a přírodní kosmetikou.