Nemovitostem se věnujete celou kariéru. Proč jste si tento obor vybrala?
Jdu ve šlépějích svého otce. Byl projektant, po revoluci se věnoval i stavební činnosti. Technické výkresy patřily k mému dětství. Architekturu jsem si zamilovala už jako malá a po gymnáziu pokračovala v technickém studiu na univerzitě.
Zaměřujete se výhradně na nejvyšší kategorii pražských nemovitostí. Jak může cenu těchto realit ovlivnit v současnosti spekulovaný útlum rezidenčního trhu?
Luxusní nemovitosti na dobrých pražských adresách na hodnotě neztrácejí. High-end segment žije svým vlastním tempem. Případný pokles cen u individuálních nemovitostí a projektů ukazuje pouze na to, že byly od začátku prodeje špatně nastavené. Očekávání majitelů jsou mnohdy příliš vysoká. Leckdy vstupují na trh s cenou, která není adekvátní v daném místě, ani kvalitou vybavení nemovitosti. Pouze malé procento nemovitostí dosahuje skutečných parametrů třídy high-end a tyto nemovitosti na ceně rozhodně klesat nebudou, spíše naopak. Co však stojí za zmínku, je dramatická změna, kterou naši analytici pozorují již od roku 2015. V souvislosti se zvyšováním cen došlo k novému vývoji cenových segmentů. Nízký cenový segment na trhu chybí a střední cenový segment zaujímá téměř bezvýznamný podíl na trhu. Většina nemovitostí cenou atakuje hranici vyššího cenového segmentu. Ale jak už jsem zmínila, těch skutečně luxusních nemovitostí není mnoho. Je to dáno hlavně lokalitou historického centra Prahy, kterou již z principu věci nelze nijak zvětšit.
Co si tedy můžeme představit pod pojmem skutečně luxusních nemovitostí?
Opravdu luxusní bydlení začíná s cenou na 180 tisících korun za metr čtvereční. U některých developerských projektů se pohybujeme na úrovni 200 tisíc korun a více, přičemž zde neexistuje horní cenová hranice. Záleží na atraktivitě místa a provedení stavby i interiéru, z nějž se často stává citlivě sestavené umělecké dílo. Nejvyšší luxus pořád nacházíme zejména v historickém srdci Prahy a v jeho okolí, kde se nám povedlo realizovat prodej nezařízeného bytu s cenou blížící se ke 400 tisícům za metr čtvereční. A domnívám se, že tuto hranici brzy překročíme. Obrovský potenciál z hlediska novostaveb mají lokality jako Bubeneč, Ořechovka, Hanspaulka, Hřebenky a Vinohrady.
Jaké konkrétní příklady bychom dnes našli v portfoliu vaší společnosti?
Zcela výjimečný je objekt zvaný Zámeček s užitnou plochou dvou a půl tisíc metrů čtverečních a unikátní zahradou o téměř dvojnásobné velikosti. Jedinečnost tohoto pozemku podtrhuje přímý výhled na Prahu a poloha slibující pětiminutovou chůzí vstup do Kinského zahrad propojených s královskými zahradami Pražského hradu. V rámci luxusních individuálních nemovitostí je to pak vila v ulici Hellichova na Malé Straně, která je výjimečná zejména polohou v blízkosti Kampy. Jedná se o dům k rodinnému bydlení s privátní zahradou. Současně připravujeme do prodeje rezidenční projekt na Malé Straně s výhledem na Pražský hrad. Jedná se o citlivou a technicky náročnou rekonstrukci domu ze šestnáctého století. Dalším příkladem je právě dokončovaný komorní bytový projekt Rezidenz Bubeneč v ulici V Sadech na Praze 6. Zde hovoříme o rekonstrukci domu v nejstarší části Bubenče dle návrhu Evy Jiřičné. Technika v domě je na nejvyšší úrovni, od rekuperace a chlazení kapilárovým systémem ve stropě až po možnost zařídit si svůj domov jako takzvané chytré bydlení.
Rok 2019 skončil. Co pro vás znamenal v pracovním životě?
Příjemnou změnou tohoto roku bylo přestěhování společnosti na náměstí Republiky. Naše nově zrekonstruované kanceláře se nacházejí v posledním patře bankovního domu UniCredit Bank. Za moderním designem a promyšlenou dispozicí podtrhující výhledy na centrum metropole stojí studio SAMarchitekti. Nejen díky nim jsme se dostali mezi finalisty letošního ročníku prestižní soutěže Kancelář roku. Ještě zásadnější změnou je pak podle mého názoru zahájení spolupráce Lexxus Norton s mezinárodní společností Savills, jednou z předních světových realitních kanceláří, jejíž historie sahá až do roku 1855.
Co tato spolupráce přinese vašim klientům?
Jedná se o jedinečnou kombinaci mezinárodního realitního poradce a přední pražské realitní kanceláře. To znamená, že jsme dnes schopni poskytnout klientům kompletní spektrum služeb na realitním trhu nejenom u nás, ale i ve světě. Globální dosah společnosti Savills bude atraktivní nabídkou pro developery, se kterými Lexxus Norton spolupracuje. Rozhodně je tato nová spolupráce také přidanou hodnotou ke službám, které poskytujeme pro majitele nemovitostí. Češi s vysokým příjmem často hledají investiční příležitosti v hlavních evropských metropolích a v prázdninových lokalitách a naše partnerství se společností Savills nám nyní umožní poskytovat nejvyšší standard prémiového rezidenčního poradenství přímo z pražské kanceláře.
Vnímáte rozdíl mezi realitním trhem v Praze a v metropolích západní Evropy?
Ano. Ve srovnání s Paříží, Curychem, Mnichovem, ale i Vídní nebo Berlínem je v Praze stále dostatek prostoru pro navyšování cen nemovitostí. Praha se poslední dobou stává kosmopolitním městem.
Zaznamenala jste v poslední době vyšší zájem o pražské nemovitosti ze strany zahraniční klientely?
Více než třetina našich kupujících pochází ze zahraničí, a to prakticky z celého světa. A je zřejmé, že na drahé bydlení mají. Více než polovina všech transakcí za poslední rok byla hrazena čistě z vlastních zdrojů. Z mého pohledu je Praha ideálním městem z hlediska geografického i politického. Leží přímo v srdci Evropy, maximálně za dvě hodiny se dostanete letadlem k moři, na lyže do Alp, nebo do Dolomitů a také přímo do většiny významných měst. Není tedy divu, že láká jak turisty, tak cizince, kteří zde chtějí dlouhodobě pracovat. Podle statistik Českého statistického úřadu v Praze sídlí více než třetina všech cizinců s trvalým pobytem u nás. Na konci roku 2018 byl každý sedmý obyvatel Prahy cizí státní příslušník. Přitom celorepublikový průměr vychází na každého šestnáctého občana. Zdá se, že Praha si buduje pověst politicky stabilní, bezpečné a prosperující evropské metropole. Samozřejmě i zde lze ledacos zlepšit. Napadá mě například rozšíření letiště Václava Havla. S tím souvisí také nutné zlepšení dopravní situace v Praze, dokončení okruhu.
Jak se podle vás budou vyvíjet ceny pražských nemovitostí v roce 2020?
Vzhledem k prudkému a v mnoha případech i neopodstatněnému růstu cen v posledním období dojde podle mého názoru jen ke mírnému zpomalení dalšího růstu. Důležitým faktorem je, že poptávka v Praze i nadále silně převyšuje nabídku, což umožňuje vytvářet kreativnější, nebo chcete-li agresivnější cenovou politiku u developerů i jednotlivců. High-end trhu se tento útlum ovšem nejspíše vůbec nedotkne.
Jaké jsou vaše osobní plány pro rok 2020?
Rok 2020 je pro mne zatím nepopsaný list. V lednu jsem letěla na Jamajku a v únoru mě čeká freeride ve Švýcarsku.
Ráda cestujete?
Ano. Zimní měsíce trávím převážně na lyžích, mám ráda skoro všechny sporty s vyšší dávkou adrenalinu. Velkým zážitkem byla pro mne poslední návštěva Mexika, oslovila mě zejména místní architektura a design v Mexiko City. Také ráda poslouchám jazz, navštěvuji obrazové galerie, z těch pražských zejména DSC Gallery a Cermak Eisenkraft. A samozřejmě už se těším na Art Basel.