Prokop Svoboda, majitel realitní kanceláře Svoboda&Williams
U vývoje cen v segmentu rekonstruovaných starších domů velmi záleží na lokalitě a kvalitě rekonstrukce. Stavební náklady u kompletní a kvalitní rekonstrukce velmi často převyšují náklady novostavby. A v centru města se dneska už prakticky nic nového nestaví. Poptávka po takových bytech je nicméně stejně silná, až na výpadek ze začátku pandemie.
Viera Šníderová, partnerka developerské společnosti Acord Invest
Centrum města je již plně zastavěné, proto je důkladná rekonstrukce historické budovy se všemi jejími náležitostmi čím dál tím nákladnější záležitostí. Zdražovaní stavebního materiálu i ceny práce se logicky promítá i do cen rekonstruovaných bytů. Milníkem pro rapidní růst cen byl počátek koronavirové pandemie. Ceny rostou mimo jiné i kvůli zdlouhavému povolovacímu procesu, který se standardně neustále prodlužuje a tím se celá stavba prodražuje.
Jiří Kučera, CEO Luxent Exclusive Properties
Stále platí dlouhodobý trend, kdy ceny starších bytů svým růstem kopírují vývoj cen bytů nových. Nejsme zdaleka v situaci, kdy by se podstatná část kupujících rozhodovala pro koupi konkrétního bytu podle kritéria, zda jde o novostavbu, či starší byt. Dnes je primárním hlediskem téměř pro všechny kupující, kteří hledají bydlení pro svou potřebu, aby na byt finančně dosáhli. Profesionální investoři sledují zejména poměr výnosu k vynaloženým nákladům a konkrétní byty kupují podle své vlastní podnikatelské strategie – někteří upřednostňují nákup novostaveb, například po více jednotkách v domě, jiní zvolí investici do bytů před rekonstrukcí.