kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » IT & Technologie: Top 10 nejprogresivnějších hráčů průmyslu budoucnosti

IT & Technologie: Top 10 nejprogresivnějších hráčů průmyslu budoucnosti

Zdroj/foto: Archiv
Kdyby režisér Vladimír Morávek dnes točil pokračování legendárního filmu Nuda v Brně z prostředí technologických společností, musel by snímek pojmenovat: V Brně to žije! Moravská metropole v posledních letech doslova překypuje společnostmi z oblasti IT, které nabízejí progresivní technologie, s nimiž dosahují mezinárodních úspěchů. Na deset nejzajímavějších jsme se podívali zblízka.

Y Soft: Nikdy víc frontám u kopírek 

Začneme společností Y Soft, která má za sebou na technologickou firmu už velmi slušnou historii. Vznikla v roce 2000 a postupně se rozšířila po celém světě od Francie přes Izrael až po Japonsko. Těžiště jejího zájmu tkví ve zrychlení a zjednodušení kancelářských procesů. Řadu zdlouhavých úkonů lze totiž snadno automatizovat, čímž se ušetří tolik hodin práce, že si o tom může řada zaměstnavatelů nechat jen zdát. Vlajkovou lodí společnosti Y Soft se stalo centrální řízení správy tisku SAFEQ. S postupující dobou se přidala cloudová služba a možnost propojení libovolné tiskárny v kanceláři s ní. A protože i tisk za posledních několik let poskočil mohutně vpřed, nemohla chybět správa 3D tiskáren, které už se stávají běžnou součástí vybavení inovativních společností. Během mohutné vlny home-office v průběhu pandemie se pak ideálně hodilo řešení digitalizace dokumentů a možnost bezpečného tisknutí z domova.
Všechny tyto technologické úspěchy jsou jistě úctyhodné, ovšem do našeho žebříčku se Y Soft probojoval i z jiných důvodů. Jeho aktivity se totiž neomezují jen na prodej produktů. Za zmínku rozhodně stojí projekt YSoft Labs, které jsou částečně robotizovány a neustále testují nové produkty. I díky tomu je společnost částečně personálně napojená na Masarykovu a další univerzity, na nichž řada pracovníků vyučuje.
V Y Soft sami sebe stále v lehké nadsázce označují za start-up. Aby z tohoto světa úplně nevypadli, založili fond Y Soft Ventures. V něm investují do středoevropských firem, které vyvíjejí technologické B2B produkty. Peníze tak vkládají do takových společností, jakou kdysi sami byli. Lze tak očekávat vysokou odbornost a dobrou ruku při výběru těch správných nápadů a kvalitních týmů.

Kentico: www.brnenskereseniwebovychstranekdobylosvet.com

Kentico je jasným důkazem toho, že v Brně se zkrátka rodí úspěšné technologické start-upy. Jejich řešení vytváření a správy webových stránek proniklo z Moravy až do USA, a to dokonce natolik, že si zde firma zřídila pobočku, aby o pár let později přidala druhou. Ostatně, expanze do zahraničí se Kentico nebojí, jednu z odnoží má například i v Singapuru. V roce 2010 byla brněnská IT štika společností Deloitte zařazena do FAST 50, jelikož její nárůst během pěti předchozích let přesahoval 1700 %. Dnes jejich řešení používá přes 30 tisíc stránek či aplikací.
Úspěch Kentica je tedy více než zřejmý. Nabízí se otázka, jak se ho podařilo docílit? Výhodou byl určitě relativně brzký vstup na trh v roce 2004. Segment webových stránek či e-shopů se teprve naplno rozjížděl, jednoduché řešení tak rychle našlo uplatnění. Tento CMS (systém pro správu obsahu) postupně eskaloval do vytvoření dvou nástrojů – Kontent a Xperience. První jmenovaný pomáhá marketérům a vývojářům v komplexním vývoji jejich webového produktu. Do toho se kromě čistě technické stránky zahrnují i další faktory jako je SEO, jež je velmi podstatné pro zlepšení návštěvnosti stránky. Xperience zase dokáže kromě stránek pomoc i s digitální kampaní a prodejem produktů, což je koneckonců jeden z nejdůležitějších aspektů úspěšného podnikání.
O  aktivitách Kentica by se daly popsat stohy papíru. Samostatnou kapitolou tohoto příběhu by byla třeba cloudová platforma, kterou experti firmy vyvinuli díky zvedající se poptávce a která se rychle zařadila mezi vyhledávaná řešení. Hlavní činností IT leadera z Moravy však stále zůstává CMS řešení, v němž dlouhodobě patří mezi TOP 10 nejlepších firem na světě. Na tom má nemalý podíl také propracovaná technická podpora, na níž si Kentico dlouhodobě zakládá. Ostatně vše krásně shrnuje motto, které používá ve svém ohlédnutí za rokem 2020 – Nejsme dokonalí, ale pracujeme na tom.

UNIS: Ocelové město a ropná plošina

Teď se od software produktů přesuneme k robustní technice. A to opravdu gigantických rozměrů. Akciová společnost UNIS se specializuje na realizaci projektů v oblasti petrochemie, energetiky, a především zpracování ropy a zemního plynu. V tomhle světě se opravdu neplatí v drobných. Zakázky se běžně pohybují ve stovkách milionů korun a roční obrat společnosti pak v miliardách. Jde však také o rizikový obor. I malá chyba při konstrukci může snadno stát miliony korun.
Z hlediska českého podnikání jde už o opravdového matadora, UNIS totiž vznikl v roce 1990. Postupným rozvojem není nutné se dopodrobna zabývat, je však jasné, že vzhledem k oboru své činnosti svůj zájem směřoval z velké části i mimo Českou republiku. Silnou pozici získal například v Bělorusku spoluprací s rafinérií Naftan. Společnosti se však daří i v dalších zemích. Na konci roku 2020 podepsala dodávku náhradních dílů za čtvrt miliardy korun pro rafinérii Basra v Iráku, kterou již v minulosti pomáhala realizovat. To je v dnešní nelehké době bez diskuse skvělý úspěch.
Svou činnost však UNIS diverzifikuje i do dalších oblastí. Jelikož funguje i jako dodavatel elektrárenských bloků, rozhodl se vyzkoušet si pozici i z druhé strany a transformovat firmu Bilfinger na UNIS Power, který nyní patří mezi velké dodavatele energetického průmyslu. Informačním systémem PHARIS zase společnost zasáhla do farmaceutického a kovozpracujícího průmyslu. Opomenout nelze ani vědeckou činnost, která pomáhá s technologickým rozvojem firem v Brně. V rámci budovy Vědeckotechnického parku má UNIS svou vlastní zkušební laboratoř, v níž pracuje na zkoumání klimatické odolnosti a dalších mechanických zkouškách materiálů. Ty pak obstojí v rámci mezinárodních standardů, které jsou kvůli tristním zkušenostem s ropnými či chemickými haváriemi stále přísnější.

Flowmon: Nejlepší obranou je prevence

Že Češi mají i na klávesnici šikovné ručičky, dokazuje společnost Flowmon. Jejich pole je opravdu objemné, pravidelně svádí souboje se zabezpečením sítí a aplikací, což je i jejich hlavním podnikovým zaměřením. Výsledek bitev zpravidla končí vítězstvím pro brněnskou technologickou společnost. Jako zbraně v nich využívá hardware i software nástroje. Na velikosti armády by nemělo záležet, Flowmon slibuje zkrotit jakékoliv množství dat – a podle spokojených referencí českých i zahraničních klientů se mu to daří.
Flowmon si klade za cíl stát se obranným valem proti kybernetickým útokům. Bezpečnosti v on-line prostředí se ještě budeme v tomto čísle věnovat, ale v této souvislosti musíme zmínit program pro eliminaci DDoS útoků. Při něm dochází k úmyslnému přetížení serverů velkým náporem domluvených uživatelů v jeden moment. Nejde tak o věc vyloženě nebezpečnou pro vaše data, nicméně pro každého podnikatele velmi nepříjemnou. Nikdo nechce, aby jeho web byl několik hodin nedostupný.
V roce 2016 byla firma dokonce zařazena mezi 100 nejinovativnějších společností Evropy dle programu ACE. To, že se běžně umisťuje v žebříčku 100 ICT už pak není takové překvapení. Světovost a zajímavost Flowmoon po 13 letech na trhu potvrzuje také fakt, že byl koncem roku koupen firmou Kemp z USA. Jde o technologický gigant v oblasti load balancingu (rovnoměrné rozdělování zátěže mezi zařízení, pozn. red.), který působí ve více než 100 zemích světa.
Jednou z důležitých činností firmy pro její všeobecnou uznávanost je též neustálá práce na projektech veřejně prospěšných projektech. Za zmínku stojí například program BONNET, který pracuje na řešení bezpečnosti souprav pro distribuci elektřiny. Zástupci Flowmon jsou i v on-line době zváni na konference, velmi oceňovanou věcí jsou i zákaznická školení zakončená certifikátem.

Konica: Máte tiskárnu? A mohla bych ji vidět?

Teď se od software opět přesuneme do hmotného světa. Konica patří mezi přední dodavatele tiskáren, v jejich průvodci je možné vybrat si z těch multifunkčních i běžných laserových typů. Řešení se zpravidla nabízí pro jednotlivé kanceláře, ale také pro všechny pobočky dané firmy. Tato společná řešení zrychlují a zjednodušují zákazníkům výběr.
Kromě klasických tiskáren nabízí Konica i celou řadu komponent k nim. Na jednom místě si tak můžete pořídit celou řadu papírů pro tisk, papírových kotoučů či barevné tonery. Samozřejmostí už v dnešní době je i spotřební materiál pro 3D tisk. Stejně tak 3D tiskárna se spravovacím systémem od další firmy v našem žebříčku – Y Soft.
Konica se svým vývojem postupně rozšiřovala záběr na další kancelářské potřeby. V řadě podniků ocení řezací plotry, které mimo jiné zvládnou pracovat s vinylem nebo plstí. Nezbytnou součástí kanceláře pro uchování pořádku a tajemství jsou skartovačky, pro větší noblesu se zase hodí laminovačky. Po přesunu na homeoffice se webkamery staly nutností, Konica nabízí vybavení pro běžné cally i videokonference.
Všechen hardware by však nakonec byl k ničemu bez toho nejdůležitějšího článku – zaměstnanců. Pro kontrolu odpracovaných hodin nebo dovolené nabízí Konica docházkový software rozdělený podle velikosti firmy. Funguje kompletně v cloudu, není tak potřeba instalace a systém běží okamžitě.
Zajímavý je i projekt Konica Minolta IT Solutions, která nabízí řešení v oblasti podnikových systémů. Ta patří mezi významné partnery Microsoftu, ve střední a východní Evropě dokonce náleží k největším dodavatelům obchodního software Microsoft Dynamics.

ANECT: Inovace až na první místě

Tahle technologická firma se se ke svému češství, respektive brněnství, hrdě hlásí. Nenechala se anektovat žádnou zahraniční korporací, sídla si ponechala ve čtyřech českých a jednom slovenském městě. Přesto si s českým trhem samozřejmě vystačit nemůže, její zákazníci tudíž pocházejí z řad našich sousedů ale třeba také z USA nebo Thajska.
Začátky ANECTu se odehrávaly v intencích role koordinátora informačních a komunikačních technologií (ICT), postupně se společnost vydala více směrem ICT bezpečnosti. Právě ochrana a predikce hrozeb, stejně jako nástroje k jejich následnému rychlému potlačení je nakonec oblast, v níž se ANECT stal opravdu úspěšným. Vždyť reference od Sazky, Komerční Banky nebo o několik stránek zpět vyzdvihovaného Y Soft nemá hned tak někdo.
K zájmu o systémy k zabezpečení dat přispěly i přísné regulace s nakládáním s osobními údaji, s nimiž jsou nabízené systémy dlouhodobě v souladu. V kombinaci s návrhem komunikační infrastruktury je tak vytvořeno komplexní řešení pro ICT firmy.
V dynamickém podnikání při vývoji vždy platí, že včera bylo pozdě. V technologických kruzích to ovšem platí dvojnásob. Proto si v ANECT vymezují 10 % pracovní doby pro vymýšlení a realizování nových nápadů. Rozběhlé aktuálně mají dva programy – Idea 4 Innovation pro vlastní zaměstnance a Innovate or Die s externí spoluprací.
A jelikož vzdělání není nikdy dost, zmínit musíme i dvouletý vzdělávací program v oblasti softskills pro všechny zaměstnance ANECTu. Ten byl financován Evropskou unií a ukazuje, že kvalitní projekty z České republiky zvládají uspět i na evropské úrovni. Tato dotace budiž i odměnou za velmi aktivní blog, který pravidelně edukuje ohledně kyberbezpečnosti a rozebírá rizika populárních aplikací. Doporučujeme si ho prostudovat.

AutoCont: Od vlastních počítačů po mistra komplexnosti

Každý z nás by občas chtěl umět poodhalit závoj budoucnosti. Některým se to daří lépe než ostatním, a proto si hned po revoluci založí IT firmu. Ačkoliv má společnost AutoCont původ v Ostravě, už v roce 1991 expandovala do Brna a Prahy. V prvních letech se AutoCont zaměřoval na výrobu vlastní značky počítačů. Časem musel tuto taktiku změnit, když trh převálcovalo několik elektronických gigantů a pro menší značky v podstatě nezbylo místo. Znakem dobrého podnikatele je bezesporu i schopnost adaptace. Postupně se tedy působnost AutoContu přenesla více do informačních a komunikačních technologií (ICT) pro soukromou i veřejnou sféru. O tom, že evidentně udělali svou práci dobře, svědčí řada úspěchů – nás zaujalo spuštění vlastního cloudu pro Českou republiku ve spolupráci s Microsoftem.  To se jen tak někomu nepoštěstí. Úspěch potvrzuje i zájem investiční skupiny KKCG, která v současné době drží cca třetinu akci firmy.
AutoCont má opravdu široký technologický záběr, mezi zářezy společnosti patří například IT řešení pro logistiku v kamionové dopravě nebo zabezpečení kamerového systému v nemocnicích. O zabezpečení v kyberprostoru od AutoContu stála třeba i Česká zbrojovka, hackera zkrátka puškou nezaženeš.
Před rokem se AutoCont rozhodl více zaměřit na oblast tvorby webových aplikací a e-shopů. Za tímto účelem koupil společnost Internet Projekt, která nadále působí jako samostatná jednotka. Mezi další aktivity firmy patří cloudové služby, které realizuje skrze své dceřiné společnosti DataSpring a Cloud4com. Nabízí privátní, veřejný a hybridní cloud pro české i zahraniční klienty. Společnost pravidelně pořádá AC webináře, které se primárně zaměřují na téma kyberbezpečnosti (tomuto tématu se hlouběji věnujeme jen o několik stran dále). Mimochodem, AutoCont začal i s vlastním podcastem AudioStory o novinkách v IT technologiích.

Codasip: Vítěz čipové války

Když si čtete životopisy slavných zakladatelů start-upů, často narazíte na podobný příběh, kdy svůj nápad začali realizovat na vysoké škole nebo krátce po jejím ukončení. Využívali přitom kontakty a možnosti v oboru, jež jim univerzita přirozeně poskytovala. Důkazem toho je právě i Codasip, který vyrostl na VUT v Brně. Právě zde na doktorském programu začal Karel Masařík pracovat na projektu, který o mnoho let později přerostl v úspěšný start-up. I díky perfektní připravenosti mohla firma v roce 2014 získat hned v počátečním seedu 4,5 milionu dolarů od Credo Ventures. Slušný rozjezd na doktorandský výzkum. Následovalo uzavření partnerství s velikánem Western Digital a letos už má společnost více než stovku zaměstnanců. Codasip je dokonce významným hráčem v takzvané čipové či procesorové válce. V ní se Evropská unie snaží dohnat konkurenci procesorů dodávaných firmami z Číny a USA. Právě produkty firmy Codasip jsou v tomto kontextu významnou vlajkovou lodí starého kontinentu. Celý tento projekt nese název European Processor Initiative a je zaštítěný Evropskou unií. Cílem je vytvořit evropský procesor, který nízkým výkonem pro superpočítače bude konkurovat gigantům z Číny a USA. Bude se vyvíjet a testovat do roku 2022, v druhé polovině roku se pak počítá s příchodem na trh. Produkt se má dodávat i komerčně, k tomuto účelu byla speciálně založena společnost SiPearl.
Důkazem velikosti Codasipu je i plná autorizace v úpravě. Všechna rozšíření jsou napsána v programovacím jazyce CodAL, který byl vyvinut speciálně pro potřeby firmy. Z něj se následně generuje RTL a překlad do jazyka C. Řada procesorů tak probíhá automatizovaně. Kromě hardware společnost dodává i software pro navrhování procesorů. Už v současné době její produkty poptává řada evropských i čínských firem, zájem o ně je také u společností Facebook, Google, Apple, Amazon neboli Velké technologické čtyřky USA.

Commscope

Do našeho výběru se probojovala i jedna mezinárodní společnost. Spojení s Brnem však nemůže chybět, právě zde má totiž Commscope svou pobočku. Tento technologický gigant se zaměřuje na hardware i software řešení propojení sítí. Že to myslí s technologiemi opravdu vážně Commscope dokazuje i rokem 2019, během nějž získal firmy ARRIS a RUCKUS. S nimi chce prostřednictvím nových technologických inovací proniknout na další světové trhy.
Hlavní oblastí zájmu Commscope jsou tedy telekomunikace, zaměřuje se v nich na řešení na míru. Vyrábí vlastní kabely či konektory, a navíc pomáhá i se software nastavením. Klient si může objednat také set-top box a systémy na zpracování a zabezpečení videí. 
V posledních letech se společnost zaměřuje také na budování vysokorychlostních 5G sítí, které s nejvyšší pravděpodobností do několika let nahradí starší 4G. Commscope se tak nabídkou jejich budování aktivně vydává směrem k budoucnosti. Pokud se chcete o této společnosti a technologických novinkách dozvědět více, Commscope provozuje aktivní YouTube kanál.

Tescan: Objevy fascinujících mikrosvětů

Na závěr si uděláme vědeckou expedici do mikro až nano světa. Firma TESCAN se totiž primárně zaměřuje na dodávání elektronových mikroskopů a dalšího vědeckého zařízení pro zkoumání mimo rozlišovací schopnosti lidského oka. Vznikla v roce 1991, kdy se v Brně sešlo několik bývalých pracovníků elektrotechnického koncernu Tesla, který zanikl o rok dříve. Jeho odkaz však pronikl do názvu společnosti TESCAN, jméno se totiž skládá ze slov TEsla a SCANning.
Tescan je úzce spojen také s Ústavem přístrojové techniky (ISI) Brno, který spadá pod Českou akademii věd. Právě ve spolupráci s ISI vyvíjela techniku už Tesla, na což TESCAN následně navázal. Specializované rastrovací elektronové mikroskopy postupně podnik vynesly na pozici špičkového dodavatele vědecké techniky. Celosvětový zájem o produkty brněnské společnosti vyústil v založení několika dceřiných firem zaměřených na čínský, britský a americký trh. Obchodní zastoupení firmy působí ve více než 80 státech. Úspěch koneckonců ukazuje i obrat, který se už několik let pohybuje v miliardách korun.
Ve světě špičkové vědy se vše řeší na míru podle podmínek, jaké panují ve výzkumných centrech. Podle toho se také dělí rastrovací mikroskopy, které TESCAN vyvíjí. Nebudeme zabíhat do vědeckých detailů, ale zmíníme několik nejzajímavějších technických parametrů. Mikroskop je nutné přizpůsobit například tomu, jak velké vzorky na něm mají být zkoumány. Zajímavý je také zdroj elektronů, který se při procesu využívá – termoemisivní je získává zahříváním zpravidla wolframových vláken průchodem elektrického proudu a následným uvolněním, oproti tomu autoemisivní je získává volframovým vláknem vyleptaným do hrotu.

Připravil: Šimon Felenda

Článek vyšel v tištěné podobě časopisu Premium Brno, zakoupit ho můžete zde.

Autor: redakce Estate.cz

(Visited 36 times, 1 visits today)

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin

Čtěte také

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky