Jihlava má pravidla pro developery
Zásady pro spolupráci s investory schválilo na sklonku roku zastupitelstvo Jihlavy. Dokument, který město začne používat od ledna, podrobně upravuje jednání města s developery v rámci příprav stavebních projektů. Závazná pravidla, jež by měla pomoct se zrychlením výstavby a motivovat rozvoj udržitelného stavitelství, dosud má jen několik menších měst nebo pražských městských částí. V praxi bude vše probíhat tak, že město už v rámci předprojektové přípravy zkoordinuje své orgány a vydá k investorovu záměru souhrnné vyjádření, které popíše, za jakých podmínek je možné projekt uskutečnit. V zásadách je stanovena i výše investičního příspěvku, kterým developer podpoří vybudování veřejné infrastruktury v lokalitě.
Oprava Thermalu pokračuje bazénem
V hotelu Thermal začala obnova hotelového bazénu a tím pokračuje celková rekonstrukce lázeňského objektu. Hotel je v současné době uzavřený a zůstane zřejmě až do května příštího roku. Prozatím byly dokončeny práce na modernizaci technologií v celém komplexu, na začátku roku má začít také oprava pláště hotelové věže. Celková rekonstrukce by měla vyjít na zhruba 580 milionů korun.
Diskonty jsou v kurzu
Menší retailové parky na okraji okresních měst se dostávají do hledáčku stále většího počtu realitních investičních fondů. Například fond ZDR Investment v posledním kvartálu 2020 nakoupil celkem šest podobných parků ve střední Evropě za více než miliardu korun – jeden z nich se nachází v Litoměřících. Ve skupování zajímavých retailových parků pokračuje i brněnská skupina DRFG. Prostřednictvím svého nemovitostního fondu Czech Fund v prosinci pořídila dalších sedm nemovitostí. Jedná se o retail park v plzeňské obchodní zóně a portfolio šesti regionálních prodejen s dominantním podílem prodejců potravin Billa a Penny Market.
Trend poptávky po chatách a chalupách roste
Čas, který v loňském roce Češi díky práci mimo kancelář strávili i mimo své domovy, byl rekordní. Do realitního segmentu se zavedl pojem druhý domov, který souvisí se stále rostoucí poptávkou po komfortních chatách a chalupách v dosahu regionálních měst. Úměrně k tomu roste i zájem o investice právě do nového bydlení, které by bylo možné pro tento účel využívat. Samostatnou kategorii pak začínají v Česku tvořit tak zvané ekochaty. Tedy stavení po rekonstrukci bez napojení na sítě, které tento nedostatek kompenzují soběstačností – solárními panely nebo sběrem dešťovky.