1) Lukáš Svobodník, ředitel průmyslové oddělení Colliers
Nová výstavba je nedostatečná a je tomu tak hlavně kvůli nedostatku „povolených“ pozemků. Stavět na brownfieldech je komplikované a povolovací procesy u takových projektů trvají déle. Pozemky jsou nešťastné téma, nikdo nechce krabice, ale každý chce práci a rychle dostupné zboží. Vypadá to, že si lidé neuvědomují, že zdravým tahounem každé ekonomiky je výroba a ta se těžko umisťuje do kancelářských prostor.
2) Jan Hřivnacký, vedoucí pronájmů industriálních nemovitostí CBRE
Od začátku pandemie postupně dochází k útlumu spekulativní výstavby. Problém tkví ale spíše v nedostatku schválených pozemků. Například v Praze (neobsazenost pouze 1,44 %) a okolí je hlavní překážou to, že je zde velmi limitovaná nabídka pozemků. Jako zásadní problém ale vidíme hlavně velmi komplikovaný povolovací proces. Přijde mi úsměvné, když se někdo diví, že na pozemcích územním plánem určených pro skladování/výrobu/logistiku vyroste průmyslová budova. Navíc územní plány si dané obce vytvářejí samy.
3) James Fitzgerald, vedoucí oddělení pronájmů průmyslových nemovitostí v JLL
V České republice je určitě dostatek možností pro další development, který uspokojí poptávku nájemců. Nicméně někdejší široká nabídka lokalit na zelené louce už dnes neexistuje. Bude proto potřeba kreativity developerů, aby využili možnosti výstavby na brownfieldech. Budou muset také více přemýšlet o tom, jak komunikují s místními úřady a komunitami v místech budoucí výstavby.