kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Anketa: Jaké alternativní segmenty jsou vhodné pro investory

Anketa: Jaké alternativní segmenty jsou vhodné pro investory

Zdroj/foto: Archiv
Celosvětová pandemie výrazně mění určitá odvětví. Zeptali jsme se proto odborníků: 1. Jaké alternativní segmenty jsou momentálně vhodné pro investory? 2. Jak se do nich lze případně aktivně zapojit? 3. Co by mělo být základním předpokladem každého investora, který se rozhodne pro alternativní (emoční) investici?

Matyáš Kodl, konzultant Galerie KODL

  1. Umění představuje tradiční investici prověřenou staletími. Nespornou výhodou je, že se nejedná o nic virtuálního, ale o nákup předmětu, do kterého nejen uložíte peníze, ale navíc vám přinese potěšení. Umělecká díla tvoří aktiva s historicky kontinuálním růstem hodnot. Zejména ve světě je umění vnímáno jako investiční ochrana proti burzovním výkyvům, a i v naší historii se umění ukázalo jako skvělý uchovatel hodnoty během krize započaté v roce 2008. Jinými slovy, každá investice je vždy spojená s určitými riziky, a s uměním to není jinak. Je ale důležité vědět, že toto riziko se dá redukovat a v dobách nejistoty na finančních trzích je umění investičně vhodný nástroj na ochranu proti případným propadům. Na závěr je důležité upozornit, že jde o hmotnou investici, při které si kupujete předmět, do kterého nejen uložíte peníze, ale navíc vám přinese i potěšení, což může být vnímáno jako příjemná přidaná hodnota. Finanční experti doporučují pokládat investici do umění za alternativní a vkládat do ní jen část portfolia. Pro diverzifikaci rizik je rovněž vhodné vybírat díla tak, aby pokrývala různá období a směry, čímž se zmenšují dopady cenových výkyvů na trhu s uměním.
  2. Co se týče umění, nejjednodušší a nejpřímější způsob, jak investovat do umění, je se zapojit do aukce. Aukce totiž všeobecně pořádají renomované aukční domy, které zaručují i kvalitu a provenienci nabízených děl. Navíc se v aukcích objevují také zajímavé investiční příležitosti, protože vyvolávací ceny bývají v naprosté většině pod tržní hodnotou nabízených děl. Poslední výhodou je, že aukční domy se do větší míry i kvůli současné pandemii přesunuly do digitálního světa a umožňují lidem se účastnit aukcí také online, což může být pro řadu z nich příjemný a jednoduchý způsob dražení. Je to ostatně i náš případ, protože jsme před rokem spustili online aukční portál artslimit.com
  3. Zájemcům o investice do umění vždy doporučuji, aby se nejprve v oboru trochu vzdělali a získali určitý rozhled. V době internetu není problém se alespoň základně zorientovat. V zásadě by lidé totiž měli kupovat obrazy, které se jim líbí. Nejedná se o akcii a člověk by si koupí měl udělat i radost. Rozhodně je nezbytné mít kvalitního poradce, a vyhnout se tak nákupu falza nebo předraženého díla.
Zdroj/foto: Archiv

Tomáš Zapletal, zakladatel galerie Cermak Eisenkraft __ Gallery

  1. Loňský a letošní rok byly pro svět obchodu s uměním unikátní. Došlo k překonání mnoha aukčních rekordů, včetně našeho Františka Kupky, ale i námi doporučeného Giorgia de Chirica a mnoha dalších světově známých autorů. Trh masters (tedy s již uznanými a většinou nežijícími umělci) dosáhl značného rozmachu. Proti tomu, z našeho pohledu, stagnoval trh současného umění (contemporary art), což je jistě dáno i tím, že se sběratelé mohli s díly seznamovat na živo jen obtížně a autoři, kteří nedosáhli ještě obecného povědomí, čelili těžkému období. Což potvrzuje roli galerií (které byly zavřené) jako místa seznámení se s novými jmény a trendy v umění.
  2. Možnosti vstupu do světa nákupu umění jsou velice bohaté. Je zde síť kvalitních galerií, jsou zde aukční síně i možnost seznámení se s umělci osobně. Obecně platí, že stejně jako na akciovém trhu je dobré se naučit na trhu umění orientovat, a to buďto prostřednictvím seriózního partnera – galeristy, který má na srdci dobro svého klienta, anebo tomuto odvětví věnovat značné množství vlastního času a proniknout do všech tajů obchodu s (pro mě) nejzajímavější komoditou této planety. Osobně se setkávám s různými druhy sběratelů a nejraději mám ty, kteří pochopili roli nás galeristů a svět umění berou jako součást své životní cesty, kdy mají možnost se dále vzdělávat, zdokonalovat a pronikat tak i prostřednictvím špičkového umění do tajů tohoto světa, naší společnosti nebo třeba svého podvědomí, emocí a vnímání reality.
  3. Předpokladem jsou jen volné prostředky a chuť poznávat. Dle mého názoru by měl každý alternativní způsob investování peněz přinášet i další benefit, nikoliv jen zhodnocení prostředků. V umění je celý nový svět plný tajů a překvapení.
Zdroj/foto: Archiv

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

  1. Mnozí lidé nechtějí nakupovat aktiva, když dosahují svých cenových maxim, jak to nyní vidíme u akcií či nemovitostí. Klienti proto projevují stále větší zájem o netradiční investice. Společnost BHS na tento trend zareagovala a zařadila do portfolia produktů fond Engine Classic Cars. Ten zhodnocuje prostředky klientů prostřednictvím investic do raritních automobilů. Navíc jsou pořádána setkání s investory, kde se mohou projet se světově unikátními automobily. Jedná se tedy o investování, které kromě výnosů přináší i mnoho zážitků. Ve fondu je aktuálně 21 vozů. Naposledy jsme pořídili unikátní Aston Martin DBS Superleggera Concorde Edition, který vznikl u příležitosti 100. výročí od založení British Airways a 50. výročí od prvního letu nadzvukového letadla Concorde. Těchto vozů je vyrobeno pouze deset na celý svět.
  2. Do alternativních investic by určitě neměl směřovat první vydělaný milion. Jde o diverzifikační nástroj, který by měl být do značné míry nezávislý na vývoji cen jiných aktiv, jež má investor ve svém portfoliu. V ideálním případě by pak investoři měli mít k alternativám pozitivní vztah. To ve fondu Engine Classic Cars vidíme často. Většina investorů se totiž řadí mezi automobilové nadšence, kteří si skrze Fond plní své dětské sny. Za mlada sbírali modely autíček a vstupem do fondu to povýší na sbírání skutečných automobilů. Je v tom mnoho emocí a nostalgie. A právě v tom se investice do alternativ zásadně odlišují od těch konvenčních.
Zdroj/foto: Archiv

Zdeněk Kubát, spolumajitel Scuderia Praha, a. s.

  1. Pandemie měla paradoxně jako jeden z efektů výrazný narůst úspor či volných peněžních prostředků. Nabízené zhodnocení standardní formou různých úložek či dluhových instrumentů je zároveň již dlouhou dobu minimální. Akciové investice jsou vysoce volatilní a velmi těžko predikovatelné – pandemie otevřela mnoho otazníků ohledně dalšího vývoje mnohých odvětví. Ceny nemovitostí stále trhají nové a nové rekordy, a otevírají tak otázku jejich reálnosti či udržitelnosti. Zároveň roste oprávněná obava ze zvýšené inflace. Toto všechno znamená zájem potenciálních investorů o alternativní investice, ať už se jedna o umělecké předměty, drahé kovy a diamanty, různé sběratelské předměty včetně automobilu jako specifické kategorie. 
  2. Předpokladem každé rozumné investice je, aby byla kvalifikovaná, v praxi to znamená, že buď je investor dostatečné kvalifikovaný pro její posouzeni sám, nebo má někoho, který mu kvalifikovaný pohled na investici je schopen zprostředkovat. To je něco, co můžeme zájemcům o investice do automobilu v rámci Scuderia Praha, a. s., nabídnout a běžně tuto službu poskytujeme. Jsme aktivním účastníkem a tvůrcem trhu se sběratelskými vozy a zároveň jsme v rámci zastupování značky Ferrari na trhu v České republice i oprávněni provádět certifikaci původností (a tím i sběratelské hodnoty) těchto vozů. To znamená, že každému zájemci o investici do aut, a specificky do vozů Ferrari, mohu upřímně poradit začít svoji cestu k realizaci investice u nás ve Scuderii, kde se mu budeme rádi věnovat.
  3. Určitě bych všem radil, aby investici, byť emoční, brali především jako investici. Emoce spojené s investici jsou bonusem navíc, ale neměly by se stát základním parametrem pro rozhodování o ni. Emoce jsou vysoce subjektivní záležitostí, nicméně základem investice jsou objektivní faktory – počet vyrobených aut, předchozí vlastníci, původnost a zachovalost (stav) a mnoho dalších specifik. Nicméně jestliže se na tuto problematiku budeme dívat z opačné strany, pokud někdo touží po ryzím a nefiltrovaném řidičském zážitku v klasickém voze, který si zároveň může vystavit třeba v obývacím pokoji jako vrcholné umělecké dílo, určitě mu pomůžeme naplnit jeho touhu výběrem vhodného vozu, který si zároveň po dlouhá léta udrží, nebo zvýší svoji hodnotu.
Zdroj/foto: Archiv

Autor: Redakce Estate.cz

(Visited 5 times, 1 visits today)

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin

Čtěte také

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky