Krkonoše, Lipno, Jeseníky. V těchto lokalitách se poslední dobou objevují první vlaštovky v Česku dosud neozkoušeného modelu – timeshare apartmánů, které jsou v okolních zemích již stabilní součástí segmentu rekreačních nemovitostí.
„Například v Rakousku je povinnost majitele apartmánu poskytovat ho k pronájmu v době, kdy jej sám nevyužívá, zavedena již v územních plánech obcí nebo ve stavebním povolení. Obce se tak brání výstavbě takzvaných studených postelí, které jim nic nepřinášejí. Majitelé mají zase možnost čerpání určitých daňových výhod,“ říká Jan Jerie, ředitel společnosti Crescon, která po vzoru alpských států staví v krkonošských Vítkovicích projekt Aldrov Apartments & Resorts.
Ten kromě 139 luxusních apartmánů nabídne nadstandardní služby včetně restaurace, pekárny, vinného baru, bazénu, wellness, dětského hřiště, lyžárny, půjčovny kol a lyží, podzemních garáží či multifunkční místnosti pro pořádání konferencí. Důvod tak široké nabídky služeb, která si nezadá s hotelovým standardem, je nasnadě: „Investujeme vysoké částky do infrastruktury tak, abychom dosáhli obsazenosti po celý rok,“ vysvětluje developer.
Dvacet let pozadu
Podstatou tohoto druhu investice je totiž příslib relativně vysokého výnosu kolem šesti či sedmi procent, přičemž investor se nemusí prakticky o nic starat. Jenže právě to je zároveň slabým místem českého timesharingu. „Na trhu bohužel není příliš mnoho operátorů, kteří dokážou nabídnout kvalitní provoz aparthotelů, což se promítá i do návratnosti investice,“ upozorňuje Tomáš Vavřík, majitel brněnské developerské společnosti Domoplan, která investiční apartmány nabízí zatím v Jeseníkách.
Tuzemští developeři podle něj čerpají od zahraničních partnerů, kteří jsou ve všech aspektech stavby a provozu o dvacet let napřed. „V Rakousku už jsou architekti a agentury, které se specializují na provozování aparthotelů na horách, to u nás skoro není,“ vysvětluje, proč Domoplan a ostatně i Crescon využívají k řízení provozu namísto externích operátorů vlastní dceřiné společnosti, jejichž týmy tvoří lidé s dlouholetými zkušenostmi z hotelové branže.
Značná míra volnosti
Rozdíl oproti zahraničí je i v míře benevolence, kterou developeři uplatňují vůči investorům. Z průzkumu, který si společnost Crescon dělala zejména v Rakousku, vyplývá, že téměř každý resort má trochu jiná pravidla fungování. „Co nás ale překvapilo, byl fakt, že na rozdíl od nás mají přísná pravidla ohledně užívání apartmánů. Běžně například stanovují, kolikrát může majitel přijet v hlavní sezoně, nebo fixní částku za správu, která se dost často zvyšuje a majitel s tím nemůže nic udělat,“ popisuje manažer prodeje v Cresconu, Michal Trnovský.
Investice na přání
V Česku naopak převažují projekty, které majitele k pronájmu nijak nezavazují, pouze s ním volně kalkulují pro případ investičního výnosu. Podle Jana Jerieho je tak Aldrov prvním českým projektem, kde mají majitelé apartmánů smluvní povinnost jej poskytovat k pronájmu. „Zpočátku jsme z toho měli obavy, ale klienti na to reagují velmi pozitivně,“ upřesňuje s tím, že pro vlastní potřebu mohou apartmán využívat šest libovolných týdnů v roce, aniž by je apartmán cokoli stál – vše včetně energie, správy společných prostor, marketingu či boxingu je placeno z výnosů. Pouze v případě, že by chtěli zůstat déle, musí přispívat na vzniklé náklady.
Dobrovolný systém, který ale s timesharingem již nemá moc společného, platí naopak u projektu apartmánového domu Lakeside Apartments Lipno, který vzniká na břehu lipenské přehrady v obci Černá v Pošumaví. I tady se počítá s tím, že majitelé budou část roku nemovitost pronajímat, někteří ji dokonce kupují čistě s investičním záměrem. „Pokud však nebudou chtít apartmán pronajímat vůbec, mohou ho nechat klidně prázdný. Správcovskou firmu pak pověří třeba jen občasným úklidem,“ říká Michaela Koudelová, manažerka prodejního oddělení ve Svoboda&Williams.
Text: Andrea Votrubová, Foto: Noah Benjamin