kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Byznys & Reality » Rekordní realitní časy: Co je nového na poli reality i HR

Rekordní realitní časy: Co je nového na poli reality i HR

Zdroj/foto: Archiv
Pražské developerské společnosti pokračovaly v druhém čtvrtletí roku 2021 v překonávání rekordů. Od dubna do června prodaly 2 650 nových bytů, což je nejlepší výsledek v historii. Pro srovnání, loni činily prodeje v druhém kvartálu 2 400 a v roce 2019 pak 2 500 jednotek. Vyplývá to z analýzy developerských společností Central Group, Skanska Reality a Trigema.

Rekordní je i celé letošní první pololetí, během nějž nové majitele našlo 4 750 nových bytů. Největší nabídka i poptávka byla za toto období v pátém pražském obvodu, kde se prodalo 973 jednotek. To je zhruba pětina celkových prodejů. Na druhém místě pomysleného žebříčku skončila Praha 9 s 788 prodanými byty. Třetí nejžádanější byla Praha 4 s celkovou bilancí 690 bytů. Tyto tři městské části s mnoha rozvojovými plochami a brownfieldy se na špici prodejnosti drží dlouhodobě. Na letošních pololetních prodejích se podílí více než polovinou. Na opačném konci žebříčku jsou historické části města – Praha 1 a Praha 2, kde se od ledna do června prodalo jen 122 jednotek, a to výhradně v rekonstruovaných starších bytových domech.

Mírný útlum tempa růstu cen z loňska se ukázal jako dočasný a vysoká poptávka vedla k opakovanému zrychlení. Oproti prvnímu čtvrtletí se prodejní ceny nových bytů v druhém kvartálu zvýšily o 5,6 procenta na bezmála 118,5 tisíce korun za metr čtvereční. Meziročně je to dokonce o 9,4 procenta více. Ještě větší meziroční růst vykázaly nabídkové ceny bytů – tedy těch, které zůstávaly k mání v katalozích developerů. V průměru dosáhly v celém hlavním městě 129,4 tisíce korun, tedy o 6,5 procenta více oproti prvnímu čtvrtletí a dokonce o 15 procent nad úrovní druhého kvartálu 2020.

Nejvyšší nabídkové ceny ukazuje analýz v Praze 2, a to více než 171 tisíc korun za metr. Naopak nejlevnější byty byly k dostání v Praze 9, průměrná cena činila 117,1 tisíce za metr. V Praze 5, kde je nejsilnější nabídka i prodeje, činila průměrná cena 128 tisíc korun za metr čtvereční.

Prudké zdražování bytů zaznamenaly i regiony. Podle statistik společnosti Reality Mix, která sleduje ceny nových i secondhandových bytů, byla situace nejhorší v Českých Budějovicích. Nabídkové ceny tu na konci druhého kvartálu byly skoro o 60 procent výš než před rokem a překonaly hranici 70 tisíc korun za metr čtvereční. Zhruba o dvě pětiny pak zdražilo bydlení v Pardubicích, Liberci a v Ústí nad Labem. Nejnižší tempo růstu zaznamenali realitní makléři v Olomouci – 9,5 procenta meziročně.

Zatímco zájemci o vlastní bydlení v Praze se musejí smiřovat se silným růstem cen, opačná je situace na trhu nájemního bydlení. Přetlak investičních bytů nabízených k nájmu způsobil i v druhém čtvrtletí meziroční pokles ve všech čtvrtích s výjimkou Prahy 1. V centru se tak začal projevovat opatrný návrat krátkodobých pronájmů. Nejvíc nájmy klesly v Praze 2 (o 12 procent), v ostatních městských částech se růst cen držel pod 10procentní hranicí.

Kanceláře

Developeři dokončili v Praze během druhého čtvrtletí 49,5 tisíce metrů čtverečních kancelářských ploch a celkový objem moderních kancelářských ploch tak podle údajů poradenské společnosti JLL dosáhl více než 7,3 milionu metrů čtverečních. U dokončených kanceláří šlo konkrétně o čtyři projekty: Bořislavka v Praze 6 (24,5 tisíce metrů), Astrid Offices v Praze 7 (3,5 tisíce metrů) a dvě budovy v Praze 8 – Mississippi House (13,3 tisíce metrů) a Missouri Park (7,3 tisíce metrů).

Rozestavěno bylo na konci druhého čtvrtletí v hlavním městě dalších 147,3 tisíce metrů čtverečních, žádné nové projekty ale od dubna do června zároveň nezačaly. Z aktuálních projektů plánují developeři dokončit 14,6 tisíce metrů čtverečních ještě letos, zbylých 132,7 tisíce metrů má datum plánovaného otevření v příštích dvou letech.

Poměrně velký objem nově dokončených kanceláří se podepsal na mírném růstu neobsazenosti. Ta se oproti prvnímu kvartálu zvýšila o 0,2 procentního bodu na 7,8 procenta. Volných kanceláří bylo k dispozici 291,4 tisíce metrů čtverečních, přičemž největší část z nich se nacházela v Praze 4 (70,9 tisíce metrů) a v Praze 5 (57,3 tisíce metrů čtverečních). Naopak nejméně administrativních ploch nabízely na konci druhého kvartálu Praha 2 (5,9 tisíce metrů) a Praha 3 (7,4 tisíce metrů).

Nejzajímavější realitní transakce

Pergamenka (Praha) – rezidenční

  • Prodávající: Finep
  • Kupující: Heimstaden

Platinium (Brno) – kandeláře

  • Prodávající: Reico ČS
  • Kupující: RSBC

Explora Business Park (Praha) – kanceláře

  • Prodávající: Golden Star Group
  • Kupující: Trigea

Avenir Business Park (Praha) – kanceláře

  • Prodávající: Tristan Capital Partners
  • Kupující: AFI Europe

Transgas (Praha) – různé

  • Prodávající: HB Reavis
  • Kupující: PSN

HR News

Alexandra Tomášková – JLL

Mezinárodní poradenská společnost JLL ohlásila v květnu významnou personální posilu, když jmenovala Alexandru Tomáškovou na pozici Head of Office Solutions. Bývalá ředitelka developerské společnosti Skanska Property bude mít v JLL na starosti kancelářských sektor, a to zejména problematiku pronájmů, strategii pracovního prostředí a projektové řízení. V předchozím působišti pracovala Alexandra Tomášková jedenáct let, z toho poslední tři roky společnost Skanska Property vedla.

Zdroj/foto: Archiv

Simona Otavová – Lexxus

Realitní kancelář Lexxus má od léta novou spolumajitelku. Akcionářkou společnosti orientované na prémiové nemovitosti se stala investorka Simona Otavová. Specialistka na investice v realitní a finanční oblasti řadu let pracovala v manažerských pozicích významných českých obchodních a výrobních firem, podniká také na trhu komerčních i rezidenčních nemovitostí.

Zdroj/foto: Archiv

Jiří Stránský – CBRE

Poradenská společnost CBRE vychází vstříc novému trendu ESG. Firma oznámila vznik nového oddělení, které se má věnovat právě problematice udržitelnosti. Do čela nového týmu, který se zaměřuje na poradenství klientům v oblasti odpovědného investování, řízení firem a budování udržitelných nemovitostních portfolií, CBRE jmenovala Jiřího Stránského. Manažer je specialistou na certifikace BREEAM, LEED a WELL, podílel se mimo jiné na procesu jejich získání u kancelářských budov Rustonka, Aspira Business Centre nebo Mississippi House a Misouri Park.

Zdroj/foto: Archiv

Autor: Redakce Estate.cz

(Visited 8 times, 1 visits today)

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin

Čtěte také

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky