Být členem výboru nebo předsedou SVJ je často nevděčná role. Každý dům má svá specifika i strukturu vlastníků. Problematiku fungování SVJ výstižně paroduje nedávná komedie Jiřího Havelky – Vlastníci, kde se výbor idealisticky snaží zachránit společný dům na schůzi vlastníků. V mnoha případech majitel byt jen pronajímá a sám bydlí někde jinde. Tento jev je čím dál tím častější a pandemie koronaviru ho jen posilní. Poptávka po novostavbách na českém trhu stále převyšuje nabídku a byty jsou vnímány jako bezpečné aktivum, které si uchovává hodnotu i v dobách krize.
Svolat usnášeníschopné shromáždění členů a odhlasovat témata alespoň jednou ročně, stálo mnoho úsilí i před pandemií. Období nouzového stavu a nemožnost provést fyzické prezenční hlasování, jen potvrdilo důležitost digitalizace v oblasti správy bytových domů, a to jak pro výbory a vlastníky bytových jednotek, tak pro správní a developerské společnosti.
Digitalizace takzvaného hlasování per rollam (listinné hlasování mimo schůze) je jedna z funkcí, která v budoucnu radikálně zjednoduší a zlevní účast na spravování majetku bytových domů. Majitelé bytů už nyní hlasují přes portál sousedé.cz odkudkoliv a kdykoliv za zlomek nákladů.
Online distribuce ročního vyúčtování a jiné důležité dokumentace se zpětným potvrzením o přijetí znamená obrovskou časovou, ale i finanční úsporu pro správní firmy. U velkých správců znamená úspora i několik set tisíc korun při každé distribuci.
Sousedé.cz chtějí z pasivního seznamu vlastníků, vytvořit aktivní komunitu, lépe spravující svůj majetek. Proto nezůstali jen u desktopového řešení, ale nabízí i mobilní aplikaci, kde jak správní firma, výbor, tak vlastníci mají komunikaci v domě doslova v kapse.
“Hlavním cílem je propojení komunikace mezi majiteli bytů, výborem a správcem domu s cílem udělat ji co nejjednodušší a kdykoli dosažitelnou,” říká Zlata Botero Vašková, jednatelka Sousedé.cz, a dodává: “Tuto službu již dnes využívá více než 1 650 registrovaných SVJ/BD.”