Když svět roku 2008 zasáhla finanční krize, hodnota většiny italských nemovitostí zažila strmý pád, samozřejmě s výjimkou několika nevšedních oblastí, jako jsou Lago di Como nebo části ligurské riviéry, které patří mezi zahraničními kupci k evergreenům. Jejich cena zůstala během recese stejná, nebo dokonce vzrostla. Po dekádě rekonvalescence, kdy města jako Milán a Řím díky rozvoji luxusního segmentu trhala na rezidenčním trhu rekordy, ovšem přišla další pohroma. Karanténa a cestovní omezení napříč celou zemí, nemluvě o národní tragédii s hrozivě narůstajícím počtem obětí nákazy, brzy utlumily trh realit.
„Naší hlavní prioritou bylo vždy zdraví klientů a zaměstnanců. V Itálii nadále pracujeme, a to prostřednictvím distančního pracovního plánu tak, aby naše týmy a naši zákazníci byli v bezpečí a dostalo se jim veškeré podpory. Nabídka nemovitostí je dostupná online a je možné ji projednat pomocí online komunikace,“ popisuje situaci Diletta Giorgolo, vedoucí oddělení prodeje ve střední a jižní Itálii ve Sotheby‘s International Realty. Podobný přístup logicky zaujaly i další společnosti a ztráty na sebe nedaly dlouho čekat. Prodeje rezidenčních nemovitostí klesly za první dva měsíce letošního roku v regionu Lombardie o sedm procent a v Miláně o dvanáct. Stejně neradostná je i prognóza Boloňského výzkumného ústavu, který předvídá meziroční pokles obratu na rezidenčním trhu o devět až dvaadvacet miliard eur. A pokud se krize protáhne, kumulativní pokles v příštích třech letech může činit ještě o sto miliard víc. Úplně ztracená ale Itálie není. Přestože zájem o nemovitosti v březnu výrazně klesl, podle expertů můžeme po ukončení stavu nouze čekat do půl roku obrat. „Poptávka zůstává vysoká, není tu tlak na ceny, naopak v Miláně jsme zaznamenali mírný růst nájmů,“ říká Mario Bregila, ředitel analytického ústavu Scenari Immobiliari. To světu toužícím po rychlém návratu k normálnímu stavu dává šanci už nyní zvažovat budoucnost a možnosti, které naskytne. Itálie kypící rozmanitostí jich totiž nabízí spoustu, ať jde o vesnický dům v rustikálním Toskánsku, apartmán v plážovém městečku na Sardinii nebo pied-à-terre ve Florencii či Římě.
Jídlo, umění, příroda
Všude platí, že kupci mají s krajem, v němž pořizují nemovitost, spojenou i určitou emoci. Někdy je to o hledání jednoduššího způsobu života, jindy o umění, architektuře, nádherné krajině, skvělém jídle a vínech anebo o romantice čtyři sta let starého domu s geniem loci. „Většina lokací v Itálii navíc disponuje přístupem jak k plážím, tak i lyžařským střediskům nebo malebným historickým městečkům. Vzdálenost od mezinárodních letišť se zde počítá nejvýše na dvě hodiny jízdy autem. Ke stálicím na realitním trhu tak například patří italská jezera, ať už Como na úpatí Rhétských Alp, kde má svůj letní dům George Clooney, nebo Maggiore a Garda. Své zájemce si nacházejí také méně známá jezera jako Iseo a Trasimeno, která navíc potěší kupce s nižším rozpočtem,“ říká Ilona Mančíková z Czech Republic Sotheby‘s International Realty. Sázkou na jistotu je i oblast Montferrato a Langhe v Piedmontu. Nádherná krajina s rozlehlými vinicemi pod záštitou UNESCO a rozvinutým agroturismem si rychle získává srdce zahraničních kupců, které umí potěšit vynikajícím vínem, sýry nebo tradicí lanýžů. Ne nadarmo se řada z nich usazuje v Montferratu na důchod, k němuž často provozuje i penzion typu B&B. Milovníky vína přitahují také oblasti v Toskánsku kolem Sieny, San Gimignana, Luccy a elegantního Arezza, kde vinařství vlastní třeba i zpěvák Sting. Cenově příznivější je oblast Lunigiany, která je hornatější, a přitom lehce dostupná z letišť v Pise, Florencii, Bologny a Janově. Kromě čarokrásných výhledů na Apeniny a romantické rybářské vesničky to máte odsud coby kamenem dohodil do ligurské perly Cinque Terre.
Dům za euro
Opomenout nelze ani Sicílii s příjemným klimatem, vynikajícím jídlem a plážemi. Historicky je tu zájem o farmářské usedlosti na venkově nebo apartmány ve městech Taormina nebo Catania, stále častěji ale kupce zajímají i vinice na svazích sopky Etny obklopené údolím porostlém olivovníky a citrusovníky, kde si lze pořídit honosný vesnický dům. Trendem posledních let je také vládou podporovaná regenerace měst, z nichž mizí původní populace a kdy se nemovitost prodá za cenu jednoho eura s podmínkou, že ji nový majitel během tří let zrenovuje. Jedinečné nemovitosti se v Itálii ovšem nabízejí neustále, jak je nakonec zřejmé z této dvoustrany. K nastěhování budou připraveny hned, jak se život vrátí do zaběhnutých kolejí.
Autor: Redakce Estate.cz