Vilu nechal v letech 1929-1930 postavit Julius Spitzer, vynikající technik a obchodník, pro svou o třicet let mladší druhou ženu. Díky movitému otci se Juliovi dostalo prvotřídního vzdělání a hodně cestoval. Jeho světový rozhled byl uplatněn právě i při výstavbě slavného sídla. Výstavba vily proběhla pod vedením vídeňského architekta Gustava Schölera, který se nechal inspirovat již zmíněnými zámky na Loiře. Tomu odpovídají tři křídla propojená do tvaru písmene ypsilon, věže s jehlanovitými helmicemi, oválná terasa i vysoká břidlicová střecha. Projekt Gustava Schölera zrealizovala rýmařovská firma Rudolfa Schuberta a je příznačné, že ocelovou konstrukci krovu vyrobila mostárna vítkovických železáren, kde Spritzer pracovně působil.
Jedinečný starožitný interiér
Vnitřek vily nijak nepokulhává za její působivou vnější podobou. Interiéry jednoznačně patřily k tomu nejkrásnějšímu, co bylo v dané době široko daleko k vidění. Zařízené jsou ve stylu art deco a jen díky šťastné souhře osudu je nepotkalo to, co postihlo mobiliář řady jiných architektonických památek. Movité vybavení vily je tedy dodnes téměř kompletně dochované. Pro Julia Spitzera ho vyhotovil profesor pražské Umělecko-průmyslové školy František Kysela. Ten do všech místností navrhl intarzovaný nábytek vyrobený ze vzácných dřevin. Osobitý Kyselův styl celistvě doplňují dekorativně vyskládané parkety, kachlová kamna, krb s reliéfem i štukové výzdoby stropů, které realizoval Simon Novák z Přívozu.
Zahrada, sauna I kulečníkový sál
Celý architektonický areál se ovšem neskládá pouze ze samotné vily. Patří k ní i budova s garáží, bytem řidiče a teplým skleníkem, který byl později přebudován na saunu. Nedaleko pak stojí studený skleník, dnes kulečníkový sál. Zahrada obklopující vilu vznikla podle návrhu profesora Friedricha Henneho z Vyšší ovocnářské a zahradnické školy v Lednici. Původně měla ráz květinové zahrady, dnes má spíše parkovou úpravu se vzrostlými stromy. Zahrada je před vnějším světěm chráněna oplocením s bránou.
Běh dějin určil, že si Spitzerovi vily dlouho neužili. Během války německá židovsky orientovaná rodina Spitzerů sice o dům nepřišla, i po únoru 1948 si ho několik let udržela, avšak po smrti Julia Spitzera se vývoj událostí obrátil proti obyvatelům vily. Komunistický režim odsoudil Josefinu Spitzerovou za užívání nadměrného bytu a za prodej rodinných cenností a rodinné sídlo jí zabavil. Protože pozůstalý syn žijící v Holandsku byl zbaven českého občanství, nebyla vila vrácena původním majitelům ani po roce 1989. Dnes je tato skvostná rezidence pod patronátem společnosti Chateau.cz na prodej za 20 miliónů korun a je ideální jako soukromé reprezentační sídlo nebo menší exkluzivní penzion. Prodej Spritzerovi vily zajišťuje společnost Chateau.cz Jiřího a Lucie Soukupových, dlouholetý specialista na prodej a rekonstrukce zámků a zároveň dceřiná společnost architektonického studia Anarchitekt, které se zabývá mimo jiné obnovou historických objektů. Chateau.cz nabízí investorům široké portfolio unikátních zámeckých objektů k privátnímu nebo komerčnímu využití.
Více na www.chateau.cz
Autor: Redakce Estate.cz