Existuje něco jako definice úspěšného investora?
Ve zkratce, investování a trading jsou disciplína jako každá jiná. Spousta lidí má představu, že se jedná o vysoce odbornou a od všední reality poněkud odtrženou činnost, kterou znají spíše z filmů. Skutečnost je ale mnohem jednodušší. Na to, abyste se stali investory, vám dnes stačí vlastnit smartphone. Od toho, zda se zařadíte mezi úspěšné, či neúspěšné investory, vás pak dělí především schopnost používat tzv. selský rozum, míra vašich zkušeností a cit pro situaci. Určitě je důležité mít plán, co člověk od investování očekává. Chcete obchodovat denně, nebo mít dlouhodobé akciové portfolio, případně to zkombinovat?
Znamená to tedy, že o trzích a investování nemusím vědět nic?
Detailní znalost celého procesu rozhodně není nutným předpokladem, to z vás úspěšného investora nedělá. Jde o kombinaci několika faktorů. Základem je mít reálná očekávání. Respektive nemít nereálná očekávání. Myslet si, že během půl roku zdvojnásobím svůj majetek, je sice hezké, ale v reálu velice nepravděpodobné. Stát se to sice může, ale s jakým rizikem? I kdyby se to nakonec podařilo, jste schopni tento úspěch replikovat na pravidelné bázi? Z 99 % ne.
Naprosto nezbytné je umět si zachovat odstup a chladnou hlavu. Když se ale jedná o vaše peníze, je velice náročné nepodlehnout momentálním emocím a důvěřovat rozumu z hlediska dlouhodobého horizontu. A v tomto okamžiku vám spíše než vzdělání nebo znalost pomůže zkušenost.
Jaká je tedy vaše úloha, co svým klientům nabízíte?
Jako primárně investiční banka jsme pro naše klienty takovým finančním supermarketem. Pokud už víte, jaké akcie chcete obchodovat, my vám to zprostředkujeme. Zároveň pokud jste začátečník nebo máte širší investiční záměr, pomůžeme vám s tvorbou strategie a seznámíme vás s možnostmi, které máte pro její naplnění k dispozici. Bohužel nevlastníme křišťálovou kouli, nemůžeme vám tedy přesně říci, do čeho a kdy investovat. I když mít takovou kouli, by nebylo špatné.
S jakými chybami se setkáváte nejčastěji?
Víte, co je největší chyba? Neinvestovat vůbec. Peníze mají pracovat a ideálně dělat další peníze. Ale zpět k těm chybám – nejčastěji se setkávám s nevyváženým přístupem k portfoliu. Lidé diverzifikují buď moc, nebo naopak málo. Optimální samozřejmě je držet se někde uprostřed. Lidé také mají tendenci odpouštět od svého investičního plánu, právě díky těm emocím, o kterých jsme se bavili, v důsledku čehož například zavírají ziskové tituly předčasně. A u ztrátových pozic naopak zůstávají a ztrátu jen prohlubují.
Jak reagovali čeští investoři na loňský pokles akciových trhů?
Musím říct, že mě až překvapilo, s jakým občas ledovým klidem k tomu někteří naši klienti přistupovali. V této době jsme zaznamenali také enormní nárůst klientských vkladů, ať od stávajících klientů, či nových. Zvýšil se obecně zájem o investování. U stávajících klientů šlo především o dvě roviny dění, investiční a tradingovou: spousta investorů začala masivně nakupovat akcie ve výprodejích, čímž realizovali velmi hezké zisky. Zároveň jsme evidovali příliv nových klientů, protože celková situace na trzích a obrovské příležitosti k tomu přímo vybízely.
Budou se tyto příležitosti podle vás opakovat, nebo šlo o anomálii?
Trochu s nadsázkou říkám, že krize predikují a po korekcích volají nejvíce ti, kteří si nestihli nakoupit ve výprodejích. O anomálii jako takovou se přímo nejednalo, protože víme, že takové situace se děly a dít budou. Jen je těžké odhadnout nebo předpovědět, kdy přesně k nim dojde nebo co bude jejich spouštěčem.
Jakým trendům současná situace nahrává?
Pokud máte v plánu investovat dlouhodobě, je dobré sledovat trendy, jako jsou nové technologie, elektrická auta, zelená energie, vodík nebo kryptoměny. Ostatně téma kryptoměn bych do budoucna vůbec nepodceňoval, mohou se reálně stát běžnou součástí finančního systému.
A jak se dívat v dlouhodobém horizontu na akcie?
Akcie historicky vykazují jednu z největších ziskovostí vůbec. Dokonce natolik, že se z toho stává až módní záležitost a stále větší popularitu si akciový trh získává mezi mladými lidmi. Uvedu jednu zajímavost: v USA se aktuálně rozhoduje o stimulačním balíčku na pokrytí životních potřeb. A podle celosvětového průzkumu Deutsche Bank plánují lidé mezi 25 a 34 lety alokovat 50 procent této podpory do akciového trhu. Nakolik racionální toto jejich rozhodnutí je, nebudu komentovat, každopádně se může jednat o zajímavý stimul pro akciové trhy.
Co podle vás stojí za takovým nárůstem popularity??
Kromě dostupnosti, o které jsme mluvili na začátku, hrají nezanedbatelnou roli i sociální sítě a vidina snadného a rychlého zisku. Jak už jsem ale řekl na začátku, investiční trh tímto způsobem nefunguje a ve výsledku se stejně v ziscích vrátíme k průměru.
Co si myslíte o kauze Reddit?
Celkově se tento model jeví příliš dobře na to, aby to byla pravda a aby mohl dlouhodobě fungovat. Jde v podstatě o takové perpetuum mobile na peníze. Takže dle předpokladu byla tato kauza atraktivní pro uživatele sociálních sítí, ale zkušení investoři samozřejmě vědí, že je to utopie. Pozornost tak na sebe parta kolem Redditu upoutala, ale bude čelit následkům, které pro ni nebudou tak úplně příjemné. De facto využila stádovitosti lidí, kteří se nechají snadno zmanipulovat, a využila toho pro svůj zisk. Takže jsem sám zvědav, jak se k celé kauze postaví americký Kongres a regulátoři.
Záleží tedy na tom, s kým se v rámci investování spojím?
V otázce peněz je vždy naprosto zásadní vědět, s kým se o svých financích bavím a komu je svěřím. Finanční trhy se velice rychle mění a jsou čím dál více sofistikované a na první pohled pro mnoho lidí také nepřehledné. Stejně se mohou jevit i investiční instrumenty. A právě v tom spočívá mimo jiné i naše úloha – klientům pomůžeme se zorientovat, jak tyto nástroje co nejlépe uchopit a využívat. Naše stěžejní produkty jsou určeny pro obchodování, ať jde o akcie, ETF, podílové fondy, spravovaná portfolia, nebo další typy instrumentů. Saxo Bank si zakládá na tom, že má klient přístup ke všem třídám aktiv z jednoho účtu. Pokud klient nemá s investováním žádné zkušenosti, může si sjednat online meeting s některým z našich relationship manažerů.
Jaké investice nebo nástroje jsou pro začátek nejvhodnější?
Opět záleží na tom, co klient od investice očekává a jaký je jeho rizikový profil a investiční horizont. Škála našich produktů je dostatečně široká na to, aby pokryla rozličné investiční záměry. Dalším důležitým ukazatelem je čas – je ochotný a schopný se věnovat portfoliu aktivně sám? Pokud ne, může potom využít Saxo Select, naši velmi oblíbenou službu Asset Managementu.
Zmínil jste, že jste především tradingová banka. Proč tedy Asset Management?
Je to tak, gros našeho byznysu je především trading a investice. Při nedávné finanční analýze jsme ale identifikovali, že mají naši klienti nadstandardní depozita, která nejsou nijak činná. Na tento fakt jsme reagovali službou Saxo Select, která klientské portfolio spravuje pasivní formou s využitím zkušeností renomovaných správců aktiv typu BlackRock, Morningstar nebo Brown Advisory.
Text: Andrea Votrubová, Kateřina Matásková Foto: Ondřej Pýcha