Praha je nejhorší ve střední Evropě
Nová rezidenční výstavba je v Praze na nejhorší úrovni z hlavních měst zemí střední Evropy. Podle poradenské společnosti JLL se loni v Praze dokončilo 5280 bytů, zatímco ve Varšavě to bylo téměř čtyřikrát více, 22 570 jednotek. V Budapešti se postavilo 6340 a v Bratislavě 5770 bytů. Nejvyšší jsou v Praze i ceny: Na zakoupení bytu o velikost 60 metrů čtverečních je v Praze potřeba 147 měsíčních hrubých platů, v Bratislavě je to 133, zatímco ve Varšavě postačí pouhých 98, a v Budapešti dokonce pouze 92 hrubých měsíčních platů.
Dům za miliardu v Pařížské na prodej
Investoři mají momentálně jedinečnou příležitost. Historický dům v Pařížské ulici č. 15 je na prodej.
Na pražském realitním trhu se tak schyluje k rekordní realitní transakci. Ze znaleckého posudku, který v roce 2017 vydala společnost Znalex, můžeme odhadovat, že by se mělo jednat o částku, jež přesáhne jednu miliardu korun. Společnost již tehdy dům U sv. Jiří o téměř 2500 metrech čtverečních hrubé podlažní plochy ocenila na 808 milionů korun. Od té doby ceny činžovních domů v historickém jádru Prahy stouply až dvojnásobně. Pětipodlažní budova s podkrovím a suterénem zahrnuje desítku bytů, kanceláře a komerční prostory.
Crestyl investuje prvních 34 milionů pro MČ Praha 10
Společnost Crestyl v Praze 10 vybuduje v rámci projektu Hagibor nejen polyfunkční objekty, ale zároveň investuje takřka 34 milionů na veřejně prospěšné účely. Přesněji řečeno, 34 milionů investuje jen za jednu fázi projektu, příspěvky za další fáze budou následovat. Jde o první příklad finanční spoluúčasti developera s MČ Praha 10 podle nové metodiky. Tu schválilo za- stupitelstvo desáté městské části vloni. Metodika představuje transparentní nástroj pro vyjednávání se stavebníky, který sta- noví jasná pravidla, jakými by se měli developeři podílet na péči o veřejně prospěšné stavby a prostory v dané městské části.