kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Mimetická vila v Kostelci nad Ohří má výhled na celé středohoří

Mimetická vila v Kostelci nad Ohří má výhled na celé středohoří

vila
Foto: BoysPlayNice
Mimikry nebo mimeze označuje povrchovou podobnost mezi dvěma blíže nepříbuznými živočišnými druhy. V případě realizace rodinného bydlení v Kostelci nad Ohří pod taktovkou architektů Aleše Lapky a Petra Koláře lze hovořit o podobnosti architektury a krajiny. Vzhled domu – podobně jako v přírodní říši mimikry – jako by chránil své obyvatele před predátory, ať již si pod tento pojem dosadíme cokoliv nebo kohokoliv. V mohutné horizontále, která kopíruje rovinatý terén okolí, se kryje rodinné bydlení, k němuž přiléhá areál s rozsáhlou vinicí, potřebným zázemím, ustájením koní a hangárem s přistávací plochou pro helikoptéru.
  • Místo: Kostelec nad Ohří
  • Autoři:  MgA. Aleš Lapka, hlavní architekt, MgA. Petr Kolář, hlavní architekt / Studio ADR, s. r. o.
  • Spoluautoři: Ing. arch. Jana Zoubková, Ing. arch. Anna Matoušková, Ing. arch. Walter Schubert
  • Zastavěná plocha: 1825 m²
  • Hrubá podlahová plocha: 1115 m²
  • Užitná plocha: 1003 m²
  • Plocha pozemku: 82 565 m²
  • Realizace: 2019

Právě pohled na pozemek z výšky nadchl budoucího majitele a stavebníka, když přelétal ve vrtulníku nad někdejším areálem staré cihelny. Tento pohled zdá se předurčil i základní představu o podobě budoucího domu.

Stavebník volil mezi třemi architekty v rámci malé architektonické soutěže, z níž vyšlo vítězně studio ADR. Jednou ze základních myšlenek jejich návrhu bylo maximální využití možných průhledů z domu směrem na jednotlivé vrcholy Českého středohoří. Z centrální chodby v domě je vidět na horu Říp a zároveň na zříceninu středověkého hradu Hazmburk, jehož dvě majestátní věže tvoří dominantu dolního Poohří, z jídelny a kuchyně se otevírá výhled na celé středohoří.

Investor si přál vybudovat obytný komplex pro celou rodinu včetně budovy správce areálu. Součástí zadání byla kromě samotné vily také vinice a sklep s lisem vína, sportoviště, stáje pro koně a hangár pro helikoptéru. Z původního komplexu staveb staré cihelny se zachoval pouze komín. Ten byl pečlivě rozebrán a staré cihly posloužily při novostavbě vinného sklepa.

vila
Foto: BoysPlayNice

Lichoběžníkový pozemek bývalého industriálního areálu ležící na ostrohu nad řekou Malou Ohří je vymezen z jižní strany příjezdovou komunikací mezi obcemi Kostelec nad Ohří a Poplze, ze západní strany ho ohraničují pole, ze severní strany je lemován svahem k řece Ohři, na straně východní pozemky sousední nemovitosti.

Záměrem řešení byla nenápadnost komplexu novostaveb v dálkových pohledech a také dispoziční a provozní jednoduchost. S ohledem na to byly budovy řešeny výrazně horizontálními hmotami. Jednotlivé objekty jsou rovnoměrně rozmístěny na pozemku v logickém uspořádání – domek správce leží u vjezdu do areálu, rodinný dům stojí na hraně svahu v místě s výhledem na České středohoří na závětrné straně terénního zlomu. Mezi tyto objekty jsou osazeny vinice na jižním svahu, vinný sklep či tenisové a volejbalové hřiště. Stranou v nejvyšším místě pozemku jsou situovány budova stájí s venkovní jízdárnou a hangár s heliportem.

Vila je přízemní stavba velkorysé monolitické formy, soustředěná na detailní vyznění materiálů, například travertinových podlah nebo cedrových prken na fasádě. Výrazným rysem tohoto rodinného domu je také atmosféra interiéru charakterizovaná intenzivním propojením s exteriérem, jednoduchostí a přirozeností vyjadřujícím pokoru ke krajinnému a přírodnímu kontextu i k potřebám klienta.

Úctyhodný horizontální monolit stavby dosahuje délky více než sto metrů. Člení ho vpadlé kryté terasy, které rytmicky dělí siluetu objektu. Hmotu domu definují dvě betonové desky – podlahová a stropní, mezi nimiž se střídá pět základních provozních celků objektu s pěticí teras. Ty a všechny prosklené stěny nabízejí úchvatné výhledy do okolní krajiny. Zvláštní pozornost byla věnována také střeše upravené tak, aby téměř splývala s okolím a nabízela také příjemný pohled při příletu vrtulníkem.

Autor: Redakce

Galerie

(Visited 40 times, 1 visits today)

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin

Čtěte také

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky