Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

Estate.cz » Lifestyle » Premium Golf » Golf News: Kdo přišel o kartu PGA i úspěchy českých žen

Golf News: Kdo přišel o kartu PGA i úspěchy českých žen

Zdroj/foto: Doplnit
Co nového se odehrálo v letošní golfové sezoně?

Nejpodivnější finále na PGA Tour

Bezpochyby nejzvláštnější konec PGA Tour roku 2021 patří Abrahamu Ancovi na turnaji WGC-FedEx St. Jude Invitational. Všichni tři hráči v závěrečném play-off dělali jednu chybu za druhou, včetně neproměněného krátkého puttu Sama Burnse na poslední jamce. A tak nakonec Anc sám nechápal, že po tom všem vyhrál. Skoro se se Samem Burnsem předháněl v tom, kdo udělá na hřišti více chyb. Nakonec Anc udělal o jednu chybu méně a vyhrál. „Řeknu vám, co teď udělám. Jedu okamžitě domů a celou noc budu pít tequilu,“ řekl po turnaji nečekaný vítěz WGC-FedEx St. Jude Invitational.

Nový vítězný trik Nelly Kordy

Dcera bývalé světové dvojky Petra Kordy profesionální golfistka Nelly převálcovala všechny soupeřky na Letních olympijských hrách s výsledkem sedmnáct ran pod par. Teprve jako druhá Američanka získala olympijské zlato v golfu. Kordová prozradila, že její úspěch souvisí hlavně s tím, že změnila pozici ramen při puttování.

„Vždycky jsem puttovala s levým ramenem nahoře a zajímalo mě, jaké by to bylo, kdybych měla při založení ramena rovná. Jediný způsob, jak toho docílit, byl, že jsem změnila úchop putteru, kdy levá ruka je pod pravou. Ramena se nyní pohybují mnohem lépe a já cítím, že jsou při puttování, kdy je levá ruka níže, lépe spojena s mým hrudníkem,“ řekla Nelly Korda.

Evidentně to funguje, protože kromě olympijského triumfu bodovala už v červnu letošního roku na KPMG Women’s PGA Championship v Atlanta Athletic Clubu, kde vyhrála svůj první major a stala se první hráčkou světa.

Největší zklamání letošního roku: Kdo přišel o kartu PGA

Turnaj Wyndham Championship je závěrečným eventem sezóny PGA Tour a pro profesionální golfisty to znamená poslední šanci udržet se v žebříčku FedEx Cup Playoffs a získat kartu PGA pro následující sezónu. Pro někoho je tento turnaj triumfem, pro někoho však obrovským zklamáním.

Kartu obvykle získá sto dvacet pět nejlepších hráčů. Ale existují i výjimky. Naštěstí třeba pro Justina Rose, který při poslední příležitosti udržet se v žebříčku postupujících zahrál tři putty, bylo z toho bogey a skončil tak celkově na 126. místě. Ale v kapse má vítězství z WGC, takže i tak kartu dostane. Stejně tak i Rickie Fowler (134. místo) díky vítězství z Players, Francesco Molinari (142. místo) za Open Championship a Jimmy Walker (166. místo) za výhru z Baltusrolu.

Kdo ale žádnou výjimku nedostane, protože nemá na kontě vítězství z velkého turnaje a po sezóně skončil mezi stošestadvacátým a dvoustým místem, jsou mimo jiné i velká jména, jako je Patrick Rodgers (128.), evropská hvězda Ryder Cupu Tommy Fleetwood (137.), Jason Dufner (154.) nebo třeba Byeong Hun An (164.).

Nejlepší hřiště Západního pobřeží USA

V tradiční anketě o nejlepší golfová hřiště Ameriky zvítězilo, co se týče Západního pobřeží, kalifornské Cypress Point Golf Club v Pebble Beach, kterému se přezdívá Sixtinská kaple golfu. Velkolepý osmnáctijamkový areál (Par 72) bylzaložen roku 1928 a lemuje divoké pobřeží Tichého oceánu. Kolem fairwayí jsou majestátní cypřiše a v klubovně dbají na každý detail. Hřiště má dvě stě sedmdesát pět členů, ale jen třicet z nich je místních. A pozor, management klubu vyžaduje, že při hře musíte mít caddyho, jinak vás tam nepustí!

Jedna z prvních členek Pine Valley je Annika Sorenstam

I když jedno z nejlepších hřišť v USA Pine Valley dlouho odmítalo mezi své členy přijmout ženy, svého rozhodnutí změnit to rozhodně management areálu litovat nemusí. Jako jedna z prvních hráček se do klubu totiž přihlásila slavná Annika Sorenstam.Bývalá švédsko-americká profesionální golfistka vyhrála celkem třiasedmdesát LPGA turnajů a je držitelkou deseti majorů. V historické tabulce LPGA se drží na třetím místě.

Vítů se stala mezinárodní mistryní Rakouska

Velkým úspěchem skončilo mezinárodní mistrovství Rakouska v Gutenhofu pro českou hráčku Gabrielu Robertu Vítů, která začala s golfem už v osmi letech. Rodačka z Hluboké nad Vltavou zvítězila s výsledkem 71, 68, 71, 71 (-11). O dvě rány s přehledem přehrála Švýcarku Elenou Moosnam a Slovenku Michaelou Vávrovou. Mistrem Rakouska se stal domácí hráč Christoph Bleiber.

Vratislav Janda se stal prezidentem ČGF

Prvním mužem českého golfu byl zvolen řádnou konferencí ČGF v Bechyni Vratislav Janda. Stal se tak pátým porevolučním prezidentem České golfové federace. Viceprezidenty byli zvoleni Juraj Werner a Karel Čelikovský. Na ostatní funkce nebyli další kandidáti, zůstávají dosavadní funkcionáři Aleš Libecajt, Marie Stilerová, Michal Rulák, Dominik Maršík, Jiří Strnad a František Holiš. Česká golfová federace má padesát dva tisíc čtyři sta jedna členů, sto třiaosmdesát klubů, sto pět hřišť. Bude hospodařit s rozpočtem sedmačtyřiceti milionů korun.

Mistři PGAC na rány 2021

Stanislav Matuš se stal letošním mistrem české PGA na rány. Na hřišti ve Slavkově skóroval s výsledky 66 a 67 (-11). O třetí příčku se dělí Aleš Kořínek, Filip Mrůzek a Jiří Vlk (všichni -6). Ženskou mistryní PGAC se stala Lucie Hinnerová (-2), která vyhrála o ránu před Slovenkou Annikou Bolčíkovou.

Češka vyhrála Mezinárodní mistrovství seniorů

Češka Martina Fulínová obhájila loňský titul a opět se v Karlových Varech stala mezinárodní mistryní České republiky. V mužské kategorii skóroval Lucemburčan Andrew Bruce. Druhá místa získali Polák Bogand Bigus a Němka Chris Utermarck. Bronzovou medaili vyhráli Švéd Ulf Bergstrand a Eva Hlaváčková. Nejlépe umístěným Čechem a národním mistrem v hlavní kategorii se stal Pavel Vilimovský na šestém místě.

Autor: Redakce Estate.cz