kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Premium Ski » Canazei: Lyžařské letiště plné nekonečného slunce

Canazei: Lyžařské letiště plné nekonečného slunce

Zdroj/foto: Doplnit
Canazei Lyžařské letiště plné nekonečného slunce

Údolí Val Di Fassa leží v provincii Trentino necelé dvě hodiny jízdy od průsmyku Brenner. Táhne se jihozápadním směrem a kolem něj se tyčí vrcholy Catinaccio, Sassolungo, Sella a královna Dolomit Marmolada. Srdcem údolí je letovisko Canazei (1460 nadmořských metrů), na svazích nad ním a sousedními vesničkami se vine přes 70 kilometrů sjezdovek a v těsné blízkosti prochází trasa legendárního lyžařské safari Sella Ronda. Canazei tak může posloužit jako ideální nástupní bod k okružní jízdě kolem pohoří Sella.

Belvedere

Do skiareálu Belvedere na západním svahu nad Canazei míří dvě páteřní lanovky, Canazei Pecol a zánovní Alba-Col dei Rossi. Od loňské sezony je zde v provozu nová šestimístná lanovka Kristiania. Belvedere je severozápadně orientovaná kotlina s nejvyšším vrcholem ve výšce 2423 metrů. Z jejích strmých okrajů se na ploché dno spouští síť přehledných a dokonale zplanýrovaných červených sjezdovek. Průběžně se spojují a zase rozdělují, a nabízejí tak mnoho různých variant jízdy. Máte-li rádi ostřejší červené tratě, pak se s klidem svezte po zdejší černé č. 9 Diego. Uprostřed kotliny jsou vedle sebe posazené dva snowparky, respektive funslope a Family Park. Funslope je vybavena množstvím herních prvků, které ocení hlavně děti – přejíždí se třeba po rampě se vzorem kláves piana, jež přehrává ukázky ze známých hudebních skladeb, nebo kolem postavy policisty, který radarem měří vaši rychlost (když překročíte povolenou dvacítku, spustí sirénu). Nedaleký Family Park s vlastní čtyřsedačkou tvoří hlavně skokánky. Největším hitem je ovšem obří nafukovací polštář, kam se skáče po odrazu z malého skokanského můstku. Na průzkum protilehlého skiareálu Col Rodella se vydejte po červené trati č. 6. 

Zdroj/foto: Doplnit

Col Rodella

Tento jižní svah je jedním velkým lyžařským letištěm, jehož horní okraj lemují tři obrovské skály připomínající vykotlané zuby. Červené, spíše kratší sjezdovky se zde vzájemně proplétají podobně jako na Belvederu a mezi nimi je dostatek místa také pro vyznavače jízdy mimo upravené terény. V těchto místech doporučujeme především trať č. 15, dokonale rovnou a širokou sjezdovku, která je ukrytá za svahem s měřeným obřím slalomem – při opakovaných návštěvách jsme na ní nepotkali ani živáčka. V kontrastu s plochou patnáctkou je vedlejší trať č. 14 s velkými terénními vlnami, snad jediná tohoto druhu ve zdejších končinách. U jejího dojezdu končí platnost skipassu Val Di Fassa, jak označuje nepřehlédnutelná cedule. Pokud ovšem vlastníte skipas Dolomity Superski, pak zde můžete pokračovat dál do Val Gardeny.

Výhled snad na polovinu Dolomit

Nejvyšším vrcholem oblasti je Sass Pordoi (2950 metrů). Dostanete se na něj z vrcholu Belvederu po sjezdovce č. 40, kde se držte vlevo – kdybyste omylem zahnuli doprava, sjedete do Arabby, kde už neplatí valdifassovský skipas (také zde jsou u odbočky výstražné cedule). Dále vyjeďte čtyřsedačkou Maria, zujte lyže a pokračujte asi 300 metrů po silnici ke spodní stanici lanovky Passo Pordoi. Ta vás závratnou rychlostí vyveze na panoramatický vrchol takřka kolmého svahu. Dolů ze Sass Pordoi sice nevedou žádné sjezdovky, ale tento nedostatek bohatě nahrazuje dechberoucí výhled snad na polovinu Dolomit včetně Marmolady. Všimněte si, že silnice, po které jste došli k úpatí hory, na níž stojíte, se jako had kroutí přes celé Passo Sella.

Zdroj/foto: Doplnit

Ciampac

Na jihozápadním svahu nad Canazei jsou dva menší skiareály, Ciampac a Buffaure, do kterých vás doveze lanovka Alba-Col dei Rossi. Od její horní stanice u vrcholu Ciampac (2100 metrů) vede lesem zpět do údolí klikatá, středně obtížná (nejnáročnější úsek lze objet po červeném obchvatu) černá sjezdovka č. 10. Krásná trať bez jediné hluché pasáže je ideální na ranní zahřátí a rozhýbání, avšak zůstává ve výborném stavu až do pozdních odpoledních hodin. Na bezlesém Ciampaci pak roluje několik příjemných červených, spíše snadnějších tratí. Novinkou od loňské sezony je modrá odbočka sjezdovky Salvan. Až vás Ciampac omrzí, přesuňte se sedačkou Roseal-Giumela přes Sella Brunech (2428 metrů) do vedlejšího Buffaure s podobnou skladbou sjezdovek.

Buffaure

Také Buffaure stejně jako Ciampac oceníte hlavně při lyžování s menšími dětmi. Jsou zde především nepříliš dlouhé ani extra obtížné červené a jako bonus malý snowpark. Do městečka Pozza Di Fassa v údolí míří solidní černá 1b Vulcano, již velkým obloukem obíhá červená 1a, kde je ovšem nutné v závěru posledních pár desítek metrů dobruslit po rovině. Od této sezony bude v Buffare fungovat nová lyžařská škola s velkou cvičnou loukou s pojízdnými koberci a dalším vybavením. Další novinkou pro tuto sezonu je lanovka Tires-Malga Frommer ve skiareálu Carezza Dolomites. Sveze šest desítek pasažérů, bude mít vyhlídkovou plošinu na střeše a uvedení do provozu je naplánováno na polovinu ledna příštího roku.

Zdroj/foto: Doplnit

Přejezd po střeše auta

K rozmanité lyžařské nabídce v nejbližším okolí Canazei ještě patří příjemný menší rodinný areál Ciampedie zvaný též Catinaccio (leží pod stejnojmenným vrcholkem s výškou 2981 metrů). Plochý vrchol pokrývá prosluněná cvičná louka s mnoha dětskými atrakcemi, snadné modré a červené sjezdovky překvapivě doplňuje solidní černá trať pojmenovaná po Alberto Tombovi. Na lyžařský výlet mimo Canazei určitě doporučujeme v úvodu zmíněnou Sella Rondu, Arrabu/Marmoladu nebo Val Gardenu. Ve snowparku posledně zmíněného střediska je snad nejlepší atrakce celé oblasti – napůl do sněhu zahrabané auto, které na lyžích přejíždíte po střeše a kapotě. Pokud vás omrzí sjezdovky, vyzkoušejte běžkařské tratě nebo se vydejte po některé z mnoha tras na zimní pěší túry. V Canazei je také bruslařský stadion a akvapark Dòlaondes s rozlehlým saunovým světem a s časomírou vybavenou skluzavkou. Pokud do Canazei přijedete na týden, pak se rozhodně vyplatí zainvestovat do dražšího skipasu Dolomity Superski, který je vstupenkou na více než 1200 kilometrů sjezdovek. S ním můžete zamířit bez omezení skutečně kamkoli.

Slunce svítí 300 dní v roce

Skvěle upravené sjezdovky ve Val di Fassa a špičkovou infrastrukturu doplňují nadmíru příjemní vlekaři – jakmile spatří bambini, ihned vyjdou ze své budky, aby jim pomohli nastoupit na lanovku. Další italskou devízou je tradičně skvělá gastronomie, a ještě lepší vína. Restaurace v lyžařském areálu nejsou označeny na mapách, najdete je ovšem doslova na každém rohu. Skvělé pizzy nikoho nepřekvapí, lasagne, špecle nebo špagety jsou často považovány za předkrm, ale servírují se v tak vydatných porcích, že bohatě nahradí hlavní chod. Trochu netradiční je zdejší hotdog, místo provařeného rohlíku dostanete naříznutou housku s plátky podélně nakrájeného párku. Tím nejdůležitějším v údolí Val di Fassa je však slunce. Svítí zde průměrně přes 300 dní v roce, a tak máte tak slušnou šanci, že termín vaší dovolené vyjde na pěkné počasí.      

Zdroj/foto: Doplnit

Sella Ronda   

Okružní panoramatická trasa kolem pohoří Sella je dlouhá 42 kilometrů a protíná střediska Alta Badia, Val Gardena/Alpe di Siusi, Val di Fassa/Carezza a Arraba/Marmolada. Varianta po směru hodinových ručiček (oranžová) je sportovnější než spíše turistická zelená vedoucí v opačném směru. Sellarondaři často jezdí ve velkých skupinách, a na sjezdovkách se tak pohybují v jakýchsi vlnách. Dále platí, že Sella Rondu si coby hlavní atrakci lidé chtějí vyzkoušet na začátku pobytu. A protože drtivá většina návštěvníků přijíždí v sobotu a zůstává sedm nocí, bývá zde volněji ve druhé polovině týdne. Brožurky a průvodci doporučují vyhradit si na tento výlet pět až šest hodin, jak jsme si však ověřili, Sella Ronda se dá i se dvěma průměrně lyžařsky zdatnými dětmi pohodlně objet za necelé čtyři hodiny.  
Více informací najdete na www.visittrentino.it nebo www.fassa.com.

V srdci Dolomit

Autonomní provincie Trentino, jejímž centrem je malebné historické Trento, na severu sousedí s Jižním Tyrolskem a jeho jižní hranici protíná nádherné jezero Lago di Garda, ráj vyznavačů windsurfingu. Trentino je především hornatá oblast, kterou se uprostřed táhne dlouhé údolí Valle dell’Adige (pojmenované podle řeky Adige) a jako taková nabízí skvělé podmínky pro zimní lyžařskou dovolenou. Centry místních moderních lyžařských resortů jsou historické vesničky, které si uchovaly svůj původní šarm a atmosféru. Všechno je autentické, náměstíčka, dřevěné a kamenné budovy jsou udržovány v původním stavu nebo byly vkusně restaurovány. V místech, kde kdysi bývala zdrojem příjmů řemesla a zemědělství, dnes stojí moderní hotely, restaurace, bary a butiky, které byly vystavěny s citem a nenásilně zapadají mezi staré objekty. Celé Trentino je poseto hrady, půvabnými vesničkami a horskými kostely. Centry historie, umění a kultury jsou města Trento a Rovereto. Mezi nejvyhlášenější lyžařská střediska patří Madonna di Campiglio a skiareály v údolích Val di Fiemme a Val di Fassa. 

Autor: Redakce Estate.cz

(Visited 58 times, 1 visits today)

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin

Čtěte také

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky