kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Premium Ski » Davos: ikona švýcarského lyžování

Davos: ikona švýcarského lyžování

Zdroj/foto: Doplnit
Leží v nadmořské výšce 1560 metrů, což z něj dělá nejvýše položené město Evropy. Každoročně hostí Světové ekonomické fórum, kde mocní rozebírají existenční otázky naší planety. Davosu se dvanácti tisíci obyvateli se přezdívá globální vesnice nebo také lyžařská metropole Švýcarska. Před objevem penicilinu byl přístavem poslední naděje pro nakažené tuberkulózou.

Za světové renomé vděčí Davos německému lékaři Alexandru Spenglerovi, který se v roce 1848 coby student práv účastnil revolučního hnutí v rodném Mannheimu, po jeho potlačení uprchl do Švýcarska a v Curychu začal studovat medicínu. Nakonec získal místo vesnického lékaře v Davosu. Zatímco se v Evropě rozhořela epidemie tubery, Spengler si kladl otázku, jak je možné, že obyvatelé jeho vesnice jsou proti nákaze imunní? Došel k závěru, že jejich odolnost souvisí s vysokohorským klimatem, a o svém poznatku informoval další kolegy. Zvěst se rychle rozkřikla a už v roce 1860 se v Davosu otevřelo první zařízení určené k léčbě tuberkulózy. Kúra se skládala především z vydatného spánku na sluncem zalitých terasách nebo inhalací odérů v kravíně podpořené konzumací vína. Tato metoda, jež musela být aplikována dlouhodobě, slibovala pozitivní výsledky v boji s nemocí. Davos, vesnička kdesi v Alpách, se tak rázem stala místem, kam přijížděli lidé z celého světa, aby vyzkoušeli onen vzduch. Kamenem úrazu byla přeprava pacientů a jejich doprovodu, která probíhala zdlouhavě pomocí koňských povozů. Finančník Holsboer přišel s myšlenkou vybudovat horskou železnici, a tak se zrodila Rhétská dráha, jedna z nejznámějších železnic ve Švýcarsku, jejíž úseky Albula a Bernina jsou zapsány na seznamu UNESCO. Souchotiny ovlivnily Davos mnoha směry. Souvisí s nimi počátek zimní turistiky, protože nemocné obvykle doprovázel někdo z rodiny a potřeboval se na delší dobu zabavit.

Zdroj/foto: Doplnit

Špičkové zimní zážitky

Lyžařská oblast Davos Klosters v kantonu Graubünden dnes zahrnuje šest areálů nabízejících na 350 kilometrů špičkového lyžování, jehož kvalitu zpříjemňují supermoderní lanovky. K největším a nejoblíbenějším patří Parsenn propojený s Klosters, což je oblíbená lyžařská lokalita prince Charlese a dalších celebrit. Jakobshorn je zase carvingový ráj, kam vás vyveze lanovka s panoramatickým výhledem. Freerideři si přijdou na své v Pische a Rinerhorn zase ocení rodiny s dětmi. Kromě testování kvality prašanu lze zimní zážitky posunout ještě dál prostřednictvím nabídky Davos Klosters Inside. Můžete se zúčastnit úpravy sjezdovek rolbou, ráno si vyjet na východ slunce či nazout sněžnice a prošlapat se krajinou. Zkušený instruktor vám poradí, jak postavit iglú, anebo vyrazte po stopách slavných, kteří v Davosu působili, a že jich bylo. Davos královsky potěší i milovníky běžeckého lyžování. Davoské centrum pro běžkaře vzniklo již v roce 1973. Samotné město je národním centrem pro trénink běžkařů a také jediným švýcarským střediskem, které každoročně hostí Světový pohár v běžeckém lyžování. Těšit se můžete na sto kilometrů tras pro klasické běžkování. Davos je také průkopníkem sáňkování, v roce 1883 zde Švýcaři uspořádali první mezinárodní závod v toboganningu. V současnosti oblast Davos Klosters nabízí osm různých sáňkařských drah, které zaručují zábavu a vyžití v alpském stylu.

Zdroj/foto: Doplnit

Pozoruhodný Schatzalp

Chcete-li si dopřát nevšední zážitek, nechte se vyvézt kabinovou lanovkou na Schatzalp, kde se nachází secesní hotel, jenž v letech 1900–1954 fungoval jako luxusní sanatorium k léčbě tubery. Unikátní je, že se jeho majitelé zasloužili o maximální zachování původní atmosféry včetně zařízení, takže když vstoupíte dovnitř, máte pocit, že vcházíte do jiné historické éry. Ve svém díle ji dokonale zachytil německý prozaik Thomas Mann. Informace měl z první ruky, protože na jaře roku 1912 přijel do Davosu navštívit svou churavějící ženu Katiu, která absolvovala úspěšnou léčbu v místním sanatoriu. Pobyt zde a korespondence s manželkou se mu staly literárním námětem pro román Kouzelný vrch, jenž vyšel v roce 1924. Davoští měli nejprve Mannovi za zlé, jak jejich antituberkulózní tažení vylíčil. Zlom nastal o pět let později, kdy Mann získal Nobelovu cenu za literaturu a Davos vzal spisovatele na milost. Filmový režisér Paolo Sorrentino využil Schatzalp jako filmovou kulisu ke svému snímku Mládí (v roce 2015 získal cenu za nejlepší evropský film), kde hlavní role starých přátel, kteří se každý rok potkávají v luxusním hotelu ve Švýcarsku, ztvárnili Michael Caine a Harvey Keitel. Chcete-li proniknout do bizarního kouzla Schatzalpu, kde si poslední německý císař Vilém II. po dobu deseti let pronajímal pro případ nákazy hned tři pokoje, můžete se zde ubytovat i vy. Nahoru se nechte vyvézt pozemní lanovkou a dolů můžete stylově, na alpských sáňkách.

Zdroj/foto: Doplnit

Iglú vesnička nebo Hard Rock Hotel

V Davosu se nebojí moderní architektury, což je patrné na budově hotelu AlpenGold (dříve InterContinental), jemuž místní pro jeho atypický tvar přezdívají Zlaté vejce. Tento pětihvězdičkový hotel byl otevřen v prosinci 2013 hlavně z důvodu, že chyběla dostatečná ubytovací kapacita pro potřeby Světového ekonomického fóra. Architekt Oliver Hofmeister z mnichovského studia Oikios se nechal inspirovat okolními lesy a tvarem borové šišky, kterou zabalil do zlata. Vytvořit unikátní zlatou fasádu byl ale oříšek, který rozlouskli konstruktéři v Plzni. Milovníci hor najdou v této části Švýcarska skvělou ubytovací nabídku, a to pod hlavičkou Mountain Hotels Davos Klosters. Nabízí pestrý výběr podle gusta každého lyžaře či snowboardisty. K novinkám patří butikový hotel Davoserhof přímo v srdci Davosu, kde designéři propojili tradiční šarm horských chaletů s moderními prvky. Pobyt v některém z horských hotelů s sebou nese i řadu benefitů. Kromě toho, že jsou umístěny v těsné blízkosti sjezdovek, lze využít i nabídku dining experience a každý den si odnést kulinářský zážitek z jiné hotelové restaurace. Anebo zkusit ikonický Hard Rock Hotel Davos, první svého druhu v kontinentální části Evropy. Unikátních zážitků ale můžete posbírat víc. Ve výšce 2620 m n. m., uprostřed lyžařského resortu Parsenn, leží Iglu-Dorf Davos Klosters. Vesnička, kde si vedle mrazivě hřejivého ubytování můžete dát fondue nebo drink v iglú restauraci a večer místo oveček počítat hvězdy na obloze.

Zdroj/foto: Doplnit

Tip: Spenglerův pohár

Fanoušci ledního hokeje vědí, že každoročně se v Davosu uskuteční zásadní událost. Boj o Spenglerův pohár. Šest vybraných družstev se ho v čase vánočním snaží vybojovat během jednoho týdne. Spengler Cup není jen tak něco, jedná se o nejstarší klubovou soutěž Evropy, jejíž význam se na starém kontinentu přibližuje zámořskému Stanley Cupu. Místem utkání je Vaillant Arena, která je domovem týmu HC Davos, jenž letos slaví sté výročí od svého vzniku. Naše HC Sparta Praha zde v prvním kole změří své síly s Kanadou, zápas se uskuteční 26. prosince ve 20:15. Více informací o zimních novinkách a událostech najdete na MojeSvycarsko.com.

Autor: Redakce Estate.cz

(Visited 35 times, 1 visits today)

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin

Čtěte také

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky