kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Premium Brno » Finanční mágové z Moravy

Finanční mágové z Moravy

Zdroj/foto: Archiv
Přízvisko „město investic“ sice Brno zatím nezískalo, v realitě k tomu ale nemá daleko. Investičních skupin s misí rozmnožovat peníze svým klientům dnes totiž v moravské metropoli působí tolik, že udržet si přehled o všech hráčích na trhu je stále těžší. Stejně pestré je i jejich zaměření – od realit přes private equity po venture capital.

Že peníze v důsledku inflace ztrácejí postupně hodnotu, je známá věc. Spořící účty v bankách procento znehodnocení dávno nepokrývají, dokonce se mluví o záporných úrocích. Smysl tak dnes v případě úspor dávají hlavně investice, přičemž obchodování s akciemi, potažmo dluhopisy patří k spíše rizikovějším druhům. 

Není přitom nutné stát se přímo burzovním expertem – pro řadu investorů je jednodušší zhodnocovat majetek pomocí investičních fondů, a využít tak jejich hlavní výhody – že se o své peníze nemusí starat. Za správu financí si fondy samozřejmě účtují poplatky, u těch poctivých byste však měli předem vědět svůj předpokládaný výdělek. Z celkového výnosu si totiž tyto instituce odečítají část své provize. Ta se liší společnost od společnosti, přičemž roli hraje i doba, po kterou své peníze do akcií či dluhopisů vkládáte.

Sázkou na jistotu ovšem fondy úplně nejsou – i u nich existuje riziko prodělku nebo nižšího zhodnocení oproti očekávání. Riziko však s sebou nese každá investice. Kdo v polovině roku 2011 nakoupil tehdy raketově rostoucí zlato, mohl ho se ziskem prodat poprvé až po 10 letech – a to ještě se ziskem minimálním, který nepokryje ani inflaci.

A který fond vybrat? Při výběru hraje roli jeho zaměření a rizikovost dané oblasti trhu, s níž by měl ovšem růst i potenciál zisku. K žádaným patří v poslední době hlavně nemovitostní fondy, bez zajímavosti nejsou ani private equity a venture capital. Ze všech těchto typů přitom Brno nabízí hned několik zástupců.

REAL ESTATE

Běžný kontakt s realitou

Jeden z nejstabilnějších investičních trhů je trh zaměřený na nemovitosti. I toho se však dotkla pandemická situace – nemálo se diskutovalo o tom, že firmy se budou chtít přesouvat do menších kanceláří. Zároveň se řada společností, které najely na vlnu home office, utvrdila v tom, že pro psychické zdraví zaměstnanců a dobré fungování týmu jsou kanceláře stále potřeba. Řešením tak v mnoha případech budou zřejmě flexibilní kanceláře.

Vysoké ceny si kromě kanceláří drží i byty na dobrých adresách. „Přestože ceny nemovitostí v loňských letech rostly závratným tempem, nic nenaznačuje blížící se obrat,“ říká Tomáš Pfeiler, portfolio manažer z investiční společnosti Cyrrus, s tím, že poptávka po nemovitostech se nachází na vzestupné trajektorii.

„Řada investorů považuje tuto třídu aktiv za přirozenou pojistku proti inflaci. Naproti tomu nabídková strana je málo responzivní vzhledem k řadě faktorů, například délce trvání stavebního řízení. Tato disbalance mezi poptávkou a nabídkou tlačí ceny nahoru,“ vysvětluje analytik.

Do budoucna navíc můžeme počítat s trendem běžným zatím v západních zemích, kde je mnohem nižší procento bytů ve vlastnictví rezidentů. Vlastníky nemovitostí u nás naopak budou stále více společnosti a investoři do nemovitostí, kteří navzdory současným cenám kupují celé rezidenční projekty. „Což také přispívá k nárůstu cen bytů. V Brně dosahuje běžná cena nové bytové výstavby sto tisíc korun na metr čtvereční a podobně tomu může být i v jiných městech na Moravě, například ve Zlíně se nové projekty obchodují za obdobné ceny. Očekávám tedy, že letos cena bytů v moravském regionu obecně zaznamená spíše mírný růst,“ říká Ludvík Juřička, partner advokátní kanceláře Havel & Partners.

Ambiciózní Domoplan

Nemovitostní fondy jsou ideální variantou pro investory, kteří chtějí pokrýt inflaci a navíc mít téměř jisté nějaké procento zisku navíc. Například akcie fondu brněnské developerské společnosti Domoplan slibují nadstandardní roční výnos až k 7 procentům. S tím se pojí i určité riziko – společnost má dle prospektů splácet v roce 2023 vysoké úvěry. Což může být v kombinaci se současnou nejistou situací těžší zvládnout. Komu však i tato investice přijde příliš riziková, může využít vlastní dluhopisy Domoplanu s pevným výnosem 5,6 procenta. 

„Investice do nemovitostních fondů už nejsou tak tradiční jako investiční byty, představují ovšem celkem konzervativní strategii s minimem starostí. Investor neřeší výběr vhodné nemovitosti a nestará se ani o případné nájemce; pouze pravidelně vkládá určitou částku do fondu,“ vysvětluje Lukáš Syrový, partner advokátní kanceláře Havel & Partners a odborník na nemovitostní a stavební právo a realitní akvizice.

Mimochodem, podporu nemovitostním fondům nedávno vyjádřila i vláda, když zrušila daň z nabytí nemovitosti. Na druhou stranu je kvůli stálosti tohoto trhu potřeba počítat s investicí na několik let, klidně až desetiletí. „Investora může překvapit, že v průběhu doby může cena zakoupeného cenného papíru třeba i klesat pod investovanou hodnotu. U fondů se tak vyplatí dlouhodobější investice v horizontu sedm až deset let a více. V tom případě se může jednat o zajímavý instrument s poměrně výhodným ziskem,“ dodává expert.

Třicet let na trhu

Domoplan ale zdaleka není jediným brněnským fondem, který se zaměřuje na nemovitosti. Silným hráčem je i Real Spectrum, který vznikl v moravské metropoli už před třiceti lety. Společnost přitom funguje jako realitní makléř – pomáhá s nákupem a následným prodejem nemovitostí, přičemž její doménou nejsou jenom komerční nemovitosti, ale i reality rezidenční nebo určené k rekreaci. Výhodou u Real Spectrum je přitom prezentace nemovitostí na mezinárodních trzích za účelem vyššího zisku pro klienta.

Stejně dlouho na trhu je i společnost IMOS Development, která vznikla původně za účelem realizace developerských projektů. Později se k developerské činnosti přidružil otevřený podílový fond. Mezi zajímavé investice pod hlavičkou IMOS Development patří například bytové domy, multifunkční centra nebo samostatné pozemky. V nabídce jsou i skladové a logistické haly, u nichž lze kvůli raketovému růstu online prodejů v posledním roce očekávat zvýšenou poptávku.

Nemovitosti světu vládnou

Zajímavých nemovitostních fondů však v Jihomoravském kraji působí daleko víc. Například projekt e-Finance, který pomáhá realizovat developerské projekty, pozornost však přitahuje především díky zajímavým dluhopisovým nabídkám. Ty jsou zajištěny zástavním právem k nemovitostem e-Finance, přičemž dluhopisy splatné za dva roky mají roční výnos 4,1 procenta, zatímco sedmiletá splatnost vystřelí výnos k 5,6 procenta. 

Zajímavé investiční příležitosti do realit nabízí také skupina GAUTE. Ta realizuje vlastní projekty, mimoto nabízí investice do dluhopisů dceřiných společností. Příklady takových firem jsou Property Lískovec či Holdingtex. Mezi realizované nemovitosti patří běžně byty a víceúčelové komerční stavby. Zajímavou činností skupiny je aukční prodej nemovitostí, jež GAUTE zprostředkovává. Ten má prodejce ochránit před příliš rychlým prodejem za nižší cenu.

V Brně má svou centrálu také investiční společnost CYRRUS, která se kromě typických investičních nástrojů a produktů rozkračuje i do segmentu nemovitostí. Její vlastní fond Residento je určen kvalifikovaným investorům, kteří vidí v nájemním bydlení dlouhodobě perspektivní investiční příležitost, přičemž jim slibuje garantovaný výnos ve výši tří procent.

Opomenout z lokálních nemovitostních fondů nelze ani Magnum Office. S touto společností se sice nedá běžně investovat, za sebou má ovšem zajímavé projekty. Skupina vytvořila například několik kancelářských paláců v Brně, nákupní centra a také bytovky v centru, jako je multifunkční dům Sputnik s byty, ordinacemi i kancelářemi.

PRIVATE EQUITY

Síla v komplexnosti

Další velká skupina fondů, jež v Brně působí, cílí na private equity. Neboli investice do společností s jasnou historií ve fázi zralosti, bez ohledu na obor. S čímž je logicky spojeno výrazně nižší riziko než v případě venture capitalu, který naopak míří na relativně mladé společnosti snažící se získat kapitál pro svůj rychlý rozvoj.

„Sektor private equity profituje z obrovského množství likvidity, kterou centrální banky zaplavily globální finanční systém. Jelikož valuace veřejně obchodovatelných společností jsou velmi vysoké, poohlíží se investoři stále ve větší míře po příležitostech na privátním trhu. Z toho vyplývá, že se ceny soukromých firem budou přibližovat těm veřejně obchodovatelným. Investor do private equtiy fondů z toho může logicky profitovat,“ říká Tomáš Pfeiler ze společnosti Cyrrus.

Mezi největší české hráče na poli private equity patří bezesporu brněnská společnost Jet Investments, která investuje do majoritních podílů v průmyslových společnostech střední Evropy. Svým institucionálním investorům, mezi něž patří podnikatelé a manažeři, ale i rodinné investiční společnosti a finanční institutce typu bank či pojišťoven, slibuje konzervativní přístup a postupný růst namísto nepřiměřeného rizika a nejistého zisku. 

Mezi dva obory zájmu – private equity a real estate – je pak rozkročena investiční skupina DRFG, kterou v roce 2011 založil brněnský podnikatel David Rusňák. Na seznamu položek, do nichž investuje, jsou kromě nemovitostí také telekomunikace a finance.

Zajímavou investiční skupinou na trhu je i Portiva, jejíž aktiva se pohybují v miliardách korun. I ta pracuje s realitami, jejím hlavním zájmem je však energetika a private equity. Bez zajímavosti není ani investice do butikového fondu Portivy, ve kterém lze investovat do zdrojů obnovitelné energie a zelených budov. Očekávaný roční výnos je stanoven na 6 procent, přičemž potřeba je minimálně střednědobá investice na pět let. 

V podobných vodách s pohybuje také investiční skupina Natland, která sice sídlí v Praze, v jejím portfoliu se však najdou aktivity a společnosti rozeseté po celém Česku stejně jako na Slovensku. Skupina založená roku 2002 Tomášem Raškou vlastní v moravské metropoli například její novodobou dominantu a největší český mrakodrap AZ Tower, ve svém porfoliu má ale i další zajímavá jména včetně nově založené biomedicínské skupiny Inferity zaměřené na lékařskou diagnostiku pomocí umělé inteligence.

VENTURE CAPITAL

A co investice do vás?

Třetí oblastí investic, která má v Brně coby městu inovací své pevné místo, je venture capital. Tyto investice roztáčející kola skvělých nápadů přetavených do start-upů jsou vysoce rizikové, při správné trefě jsou však zisky při exitu mnohonásobné.

Mezi fondy ryze brněnského původu patří Y Soft Ventures a Koopeo Ventures. Prvně jmenovaný rozhodně nešetří – třiceti miliony podpořil například moravský Videoflot, dvacet milionů vložil do brněnského startupu NenoVision, milion eur nasypal ve spolupráci s pražskými Credo Ventures do brněnského Comprimata a poté si za 45 milionů korun pořídil většinový podíl ve výrobci 3D tiskáren be3D.

Naproti tomu Koopeo Ventures investuje spíše jednotky milionů, jeho zaměření je však podobné – konkrétně oblast interentu, mobilních aplikací, cloudových služeb, e-commerce nebo moderní technologie. Dosud stačil podpořit projekty jako Precismo, Tipli nebo Cocuma.

K Brnu si vybudovaly vztah i dva pražské investiční fondy: J&T Ventures, který je prvním tuzemským bankovním startupovým fondem, a Lighthouse Ventures Michala Zálešáka. J&T Ventures už provedl porodními bolestmi desítky společností a každému start-upu, do něhož se rozhodne vstoupit, pomáhá radami a know-how. Díky svému renomé má investiční skupina navíc dobrou síť kontaktů po celé Evropě, což se hodí pro expanzi. Málokterému start-upu se totiž vyplatí zaměřit se jen na český trh.

K podobně dobrým mentorům a investorům patří i Lighthouse Ventures. Také tento fond se zaměřuje na technologické startupy s potenciálem globální expanze již od fáze nápadu. Jeho první investicí byl před dvěma lety brněnský startup Pekat Vision s produktem na bázi umělé inteligence pro vizuální kontrolu průmyslových produktů. Dnes do portfolia fondu spadají i peer-to-peer tržiště pro domácí práce Super Soused, B2C platforma pro distribuci finančních produktů Financial Antivirus nebo revoluce velkoobchodního prodeje NULISEC.

Bez portfolia ani ránu

Do jihomoravského světa investic neodmyslitelně patří ještě několik dalších společností, které by se do jedné ze tří zmíněných škatulek vešly striktně jen stěží. Příkladem je fond kvalifikovaných investorů Rendit, jenž slibuje zajímavé zhodnocení peněz ve výši 6,6 procenta při investičním horizontu pouhých tří let.

Důležitou roli na jihomoravském trhu hrál donedávna i Lubor Svoboda, spoluzakladatel investiční a nemovitostní skupiny Arete. V minulosti totiž řídil dražební společnost Naxos, která tehdy zařizovala prodeje především brněnských nemovitostí.

Zvučné jméno, a to nejen v moravské metropoli, má i investiční společnost Accolade, která je podle deníku Financial Times nejrychleji rostoucí firmou roku 2019. Zde je spojitost s Brnem více než hmatatelná, jelikož firma vlastní druhé nejfrekventovanější letiště v České republice – Brno-Tuřany. Jinak se prezentuje spíše opačným způsobem, a to stavbou industriálních parků udržitelných a šetrných k životnímu prostředí. Pomáhá také revitalizovat brownfieldy, kdy celková plocha jejích pozemků přesahuje dva miliony metrů čtverečních. Zajímavostí je i podpora Filmového festivalu v Karlových Varech nebo vědecké ceny Neuron.

Pozor na peníze

Na co dbát při výběru investičních programů? Podmínky je třeba u lokálních fondů zachovat stejné jako jinde, jak trefně podotýká ekonom Dominik Stroukal: „V Brně platí stejně jako v Praze nebo Londýně, že vysoké výnosy jsou zpravidla znakem vysokého rizika.“ A to může spočívat i v poměrně nesolidním přístupu. „V Brně působí celá řada investičních společností, které nabízí prašivé dluhopisy nebo dokonce pyramidové hry. Bohužel typicky u korporátních dluhopisů nemá Česká národní banka možnost jakkoliv ověřit, že regulovaný subjekt nenabízí špatný produkt, razítko od centrální banky tak může být nutností, ale určitě ne zárukou. Na investičním trhu je důležité najít si důvěryhodného partnera, který umí dlouhodobě dostát svým slibům.“

Připravili: Šimon Felenda, Andrea Votrubová

Článek vyšel v tištěné podobě časopisu Premium Brno, který můžete zakoupit zde

Autor: redakce Estate.cz

(Visited 10 times, 1 visits today)

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin

Čtěte také

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky