Galerie má jednoduchý koncept, jenž tvoří podélná osa vedoucí z náměstí do zahrady. Na ose jsou „navěšeny“ jednotlivé prostorové události, tj. jednotlivé místnosti. Zásadní je, že daný prostor určitým způsobem dýchá, rozšiřuje se do dominantních částí a zužuje do sevření, tak se vytváří jeho přirozené dělení. Člověk má možnost se nadechnout, než vstoupí do další situace. Z mého pohledu je zde přítomno několik základních principů: je to o prostoru a o světle, ale i o respektu k vystavovaným dílům. Velikostí ani materiálem na sebe nově vytvořené prostředí neupozorňuje. Propojení světla a přírodního prostředí umožňuje okno do zahrady. Návštěvník má možnost komunikovat se zahradou vizuálně i pomocí působení přirozeného světla, čímž se rozšiřuje jeho vnímání horizontu a prostorových os vertikální i horizontální, prožívá jednoduchý vzdušný prostor, ve kterém má možnost se na jednotlivé vizuální události soustředit. V galerii a muzeu je pro mě důležitý i výstavní program. Hlavní principy mé stavby jsou: světlo, průhledy a bílá stěna. Možnost vymalovat stěnu, propojení prostoru jak v hmotě, tak světelné propojení považuji za klíčové. Nejdůležitějším bodem je pro mne divák v tom smyslu, aby oko diváka zůstalo klidné a soustředilo se na vystavené umění. Aby nebylo rušeno detaily, například rámem okna nebo zásuvkou. Základna – podlaha – by měla být neutrálně šedá. Neméně důležitým předpokladem pro kvalitní fungování současné galerie umění je světlo ve smyslu osvětlení, které je zároveň rozptýlené na stěny i do prostoru, je doplněno sólo spoty a působí přirozeně. Cílem galerijního prostoru je přimět diváka k vidění, pozorování, následně k přemýšlení a dopřát mu prožitek. Galerie Miroslava Kubíka je žitým místem pro umění.
Pohled kurátorky
Galerie se nachází v prvním patře reprezentativního měšťanského domu č. 71, situovaného v horní části Smetanova náměstí. Sourozenci Miroslava a Martin Kubíkovi oficiálně otevřeli v září 2011 v Litomyšli galerii, která nese jméno jejich otce. Dům na náměstí mnohokrát ve své historii vyhořel a jeho poslední rekonstrukce proběhla v roce 1999, kdy byla dispozice prvního patra upravena na kanceláře. Výstavy současného umění zde byly pravidelně prezentovány v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle od roku 2005. Zkušenosti s dlouholetou výstavní činností se staly podnětem k nové přestavbě daného místa na funkční galerii pro vizuální umění 21. století.
Architekt Michal Motyčka přetvořil prostor Galerie Miroslava Kubíka na civilní, neokázalé výstavní prostředí, v němž se prezentovaná díla – sochy, fotografie, prostorové instalace, videoinstalace i obrazy – stávají součástí celku, tedy prostředky setkávání se a dialogu s návštěvníkem. Esteticky čisté a zdánlivě tradiční řešení prostoru prožíváme skrze základní vjemy, vnímáme: světlo, oblohu a zeleň, vzduch a faktor, na který upozorňuje Le Corbusier a jenž je pro architekturu výstavního prostředí nejdůležitější: určitý pocit svobody. Celý prostor je otevřený, plný světla a umožňuje jednoduché instalace i složité hry s prostorem. „Image“ interiéru galerie je srovnatelná se současnými světovými institucemi, a zároveň si uchovává genius loci daného místa. Z oken na jedné straně galerie můžeme pozorovat dění na náměstí z nadhledu prvního patra, vstupy na druhé straně budovy umožňují usadit se v prostředí kultivované zahrady.
Nový prostor soukromé Galerie Miroslava Kubíka je v České republice jedinečný svou neopakovatelnou světelnou atmosférou a velikostí výstavních ploch i jejich zázemím, ale i konfrontací nově vytvořeného s přírodním prostředím.
Rekonstrukce Galerie Miroslava Kubíka v Litomyšli
Místo: Smetanovo náměstí 71, Litomyšl 570 01
Investor: Martin a Miroslava Kubíkovi
Autor: Michal Motyčka
Projekt: 2017
Realizace: 2020
Zastavěná plocha: 930 m2
Hrubá podlahová plocha: 665 m2
Produkty: hliníková okna: Heroal W/D 72, sanita: Olympia, armatura MONOCOMANDO, umyvadla Rettan, WC mísy závěsné Evo; skleněné obklady, izolační pochozí skla, bezpečnostní skla: AGC; zámečnické konstrukce: Miloš Fait; dveře a zárubně: HSE; křesla: jot jot baba; stůl: Pedrali ARKI-TABLE; židle: Pedrali NOLITA 3656 s područkami
Náklady: 8 000 000 Kč
Foto: BoysPlayNice
Autoři děl na fotografiích: BoysPlayNice, Stanislav Kolíbal, Antonín Střížek