kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » ARCHITECT+ » Loď v láhvi: Rekonstrukce stodoly v Českém středohoří

Loď v láhvi: Rekonstrukce stodoly v Českém středohoří

Zdroj/foto: Archiv
Dům vestavěný do domu? Tradiční venkovská stodola z 19. století byla vestavbou dřevěného objektu přeměněna v obytný rodinný dům. Přestavba stodoly, nacházející se v Chráněné krajinné oblasti České středohoří, představuje inovativní příspěvek k zachovávání tradičních staveb a zároveň jejich novému využití splňujícímu požadavky dnešního standardu bydlení.

Architekt a investoři se vědomě vzepřeli ekonomicky výhodnějšímu projektu, kterým by byla novostavba, umožňující rychlou realizaci, ale narušující charakter původního osídlení. Zvolili stavební experiment, který vyžaduje neobvyklé řešení, týkající se prostorové dispozice, postupu při stavbě, volby materiálů i řešení detailů.

Zdroj/foto: Archiv

Rekonstrukce budovy dokumentuje respekt investorů k dílu našich předků a uznání tradiční místní architektury. Zároveň vyhovuje současným energetickým požadavkům a nárokům na pohodlné a plnohodnotné bydlení. Úkol využít původní hospodářskou budovu k jiné, obytné funkci, nepojali investoři jako překážku, ale jako výzvu a jako potenciál pro trvale udržitelnou budovu.

Šedesát centimetrů silné zdivo stodoly z kamene a cihel s pouze mělkými základy a zároveň požadavek na zachování původního vzhledu stodoly společně s nutností splnit nároky na tepelnou izolaci (vnější izolace by zcela pozměnila charakter objektu, vnitřní izolace by byla i vzhledem k vzlínání vlhkosti problematická) vedly investory ve spolupráci s architektem k rozhodnutí pojmout projekt jako vestavbu domu do stodoly a využití konceptu domu v domě.

Zdroj/foto: Archiv

Kamenná stavba stodoly chrání vnitřní dřevostavbu před deštěm, vnitřní dřevěný dům působí jako větrná a tepelná ochrana. Mezi starým a novým objektem je vytvořen nevytápěný vnitřní meziprostor rozšiřující obytný prostor, který je využíván zejména v létě. Tento meziprostor, který – až na jižní fasádu – obklopuje celý dům, funguje jako druhý plášť’. Má pozitivní vliv na energetickou bilanci domu v zimě a zároveň působí jako tepelná ochrana v letních měsících.

Dřevěný dům opakuje formálně typický tvar stodoly uvnitř. Schodiště z této formy vyčnívá jako zvláštní prostorový objem. Nová dřevěná konstrukce převzala během stavby nosnou funkci starého krovu, který mohl být částečně odstraněn poté, co určitou dobu při výstavbě existovaly obě konstrukce vedle sebe. Původní odstraněné trámy byly integrovány do projektu jako stupně pro schodiště. Velkorysé bezrámové prosklené otvory dřevostavby propojují vnitřek, vnějšek a meziprostor. Ten je v letních měsících využíván jako další obytný prostor. Dva průjezdové otvory stodoly na jih a na sever nabízejí poutavé prolnutí s okolní přírodou. Vznikl tak dům plný výhledů a průhledů.

Zdroj/foto: Archiv

Jonášovic stodola

Místo: Bílka 28, 41501 Teplice, Česká republika

Investor: manželé Jonášovi

Autor: Filip Nosek, Dipl.-Ing. Architect AKB / a2f architects Berlin – Reykjavík

Statika: Marcel Vojanec, Dipl.-Ing. / Bane, s. r. o.

Obytná plocha: 132 m2

Užitná plocha: 168 m2

Projekt: 2007

Realizace: 2012

Foto: Ester Havlová

Galerie

Autor: Redakce Estate.cz

(Visited 44 times, 1 visits today)

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin

Čtěte také

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky