Rakouská pohostinnost je ve světě pověstná a kromě skvělých podmínek pro zimní sporty představuje i jeden z důvodů, proč je tato země celosvětově třetí nejoblíbenější lyžařskou destinací hned za USA a Francií. Špičkové podmínky ale nejsou zadarmo – do zasněžovací technologie investuje Rakousko podle Savills Ski Report v průměru 120 tisíc eur ročně. Díky tomu ji dosud rozšířilo na 60 procent svých sjezdovek a od roku 2000 také utratilo 6,6 miliard eur na nové a náhradní vleky. Nejnovějším počinem je například stavba třílanové dráhy 3K K-onnection, která od loňska spojuje Kaprun s lyžařským střediskem Maiskogel a ledovcovou oblastí Kitzsteinhorn v jeden celek a svou délkou 12 kilometrůse může nazývat nejdelší lanovkou východních Alp. Není tudíž divu, že se rakouské nemovitosti dostávají do hledáčku zahraničních kupců, mezi nimiž převažují Němci, Holanďané, Belgičani a Britové. Ti se usidlují zejména v lyžařských a prázdninových oblastech jako Zell am See nebo Kitzbühel, zatímco Italové si potrpí na oblast Vídně, Salzburgu a Innsbrucku.
Prestiž za 30 milionů eur
V každém případě je třeba počítat s konstantně rostoucími cenami, které podle Rakouské národní banky vyskočily letos v září napříč rezidenčním trhem meziročně o osm procent. Růst podle expertů nijak nezbrzdila ani pandemie koronaviru. “Kupříkladu v rezortu Kitzbühel, jenž je jednou z nejexkluzivnějších lyžařských destinací na světě, zůstává poptávka po rekreačních domech stabilně vysoká, což s ohledem na omezený počet nemovitostí tlačí na místní ceny. V prestižních lokalitách se tak domy prodají i za 30 milionů eur,” říká Petr Yusufi general manager Czech Republic Sotheby’s International Realty.
Novinkou, o níž se dnes hovoří, je třeba velmi sofistikovaná rekreační komunita Six Senses Kitzbühel Alps, která si získala sluchu jako první udržitelný, zero-waste projekt v regionu. Tvoří ji hotel se 77 pokoji, 13 soukromých chaletů a 45 kondominií, které navrhl slavný italský architekt Alberto Priolo. Velkorysé chaty o 3800 až 4300 metrech čtverečních jsou vytápěny geotermální a solární energií, přičemž voda je dodávána přímo z místního pramene. Chalety jsou navíc majiteli předávány i s elektromobilem z limitované edice Porsche Taycan.
Povinný pronájem
V ostatních částech Rakouska se high-end nemovitosti dají pořídit i levněji, rámcově se ceny pohybují od 750 tisíc až po 15 milionů eur. “Například Kaprun představuje pro řadu kupců skvělou volbu díky své family-friendly atmosféře i blízkosti k několika letištím včetně Salzburku, Innsbrucku a Mnichova, navíc s vysokým potenciálem pronájmu,” vysvětluje Petr Yusufi. Ten je v případě rakouských rekreačních nemovitostí skutečně významný. Většinu z nich jsou totiž jejich vlastníci povinni pronajímat po určitou minimální dobu v roce, kdy je sami nevyužívají. Má to prosté vysvětlení: kromě toho, že turismus tvoří 15 procent rakouského HDP, si zdejší vláda i samotné obce nepřejí, aby se z místních rezortů stala po většinu roku místa duchů.
Při koupi nemovitosti je tak důležité si zjistit veškeré informace, protože tato omezení se v detailech liší napříč spolkovými zeměmi. Pouze omezený počet nemovitostí lze nechávat dle libosti opuštěné – ty se však obvykle nacházejí v turisticky méně atraktivních oblastech.
K ceně 10 procent navíc
Na druhou stranu plynou ze zmíněného omezení nepřehlédnutelné výhody – pokud se na objekt vztahuje povinnost jej pronajímat, je možné uplatnit na jeho koupi vrácení části či celé výše DPH, což znamená slevu až 20 procent. Pronájem si pak dotyčný realizuje buď svépomocí nebo prostřednictvím velkých či lokálních cestovních operátorů, kteří si za své služby účtují provizi ve výši dvacet až třicet procent.
Samotný proces koupě nemovitosti je již celkem jednoduchý. Jeho dirigentem je notář, jenž má podle zákona povinnost jednat v zájmu kupce i prodejce a který sepíše kupní smlouvu a zajistí převod nemovitosti. Kupec přitom musí počítat s několika poplatky od daně z převodu nemovitosti přes poplatek za zápis do katastru či provizi realitní kanceláři až po poplatek za zpracování kupní smlouvy či ověřování podpisů. Všehovšudy je tak nutné ke kupní ceně připočítat odhadem 7 až 10 procent navíc.
Estate tip: Wasenmoos
Hotel, lázně i soukromé rezidence v podobě apartmánů a chaletů, to vše nabízí alpský komplex Six Senses, jenž je situován v prostředí s maximálním ohledem na přírodu, tradiční architekturu i lokální materiály. Najdete zde 77 sofistikovaných pokojů a apartmánů, restaurace nabízející ty nejlepší místní suroviny, tři poschodí fitness, dětské hřiště a neposlední řadě 45 soukromých apartmánů a 13 chaletů postavených kolem přírodního potoka, poskytující celému letovisku nejčistší pramenitou vodu.