kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Premium Ski » SalzburgerLand: Alpský zimní ráj v Salcbursku

SalzburgerLand: Alpský zimní ráj v Salcbursku

Zdroj/foto: Archiv
SalzburgerLand, jedna z nejatraktivnějších destinací pro zimní sporty v Alpách, je domovem řady vyhlášených lyžařských středisek s ultramoderní infrastrukturou a zárukou dostatku sněhu.

SalzburgerLand zastřešuje celkem 22 lyžařských oblastí se sedmi desítkami ski areálů, které dohromady nabízejí stěží představitelných 2000 kilometrů sjezdovek. K tomu si připočtěte nekonečné stopy na běžky, desítky snowparků a útulných horských chat, perfektní infrastrukturu a dech beroucí výhledy na majestátní alpská pohoří – to vše přitahuje vyznavače zimních sportů z celého světa. Prozkoumat všechny salzburgerlandské resorty je projekt na několik sezon, vybrali jsme z nich proto tři – Zauchensee, královský Höchkonig a Gastein s ikonickým lázeňským sídlem.

RODINNÉ ZAUCHENSEE

Nevelké Zauchensee v blízkosti Flachau nabízí báječné lyžování s pestrou paletou sjezdovek a bonusem v podobě závodní trati Světového poháru ve sjezdu a superobřím slalomu žen.   

Zauchensee se proslavilo především jako dějiště závodů Světového poháru, které se zde konají každý sudý rok. Díky tomu ski areál obestírá aura střediska s obtížnými sjezdovkami pro náročné lyžaře. Ve skutečnosti je závodní trať spíše výjimkou, převládají zde příjemné, široké a přehledné červenomodré pisty a Zauchensee je tak ideální volbou hlavně pro rodiny. Ski areál je propojen se sousedními resorty Flachauwinkl a Kleinarl, všechny dohromady nabízejí 80 kilometrů sjezdovek ve výšce od 1350 do 2176 metrů. Zauchensee je součástí regionu Salzburger-Sportwelt a tedy i Ski amadé, vůbec největší lyžařské oblasti v Rakousku se společným skipasem.

Zdroj/foto: Archiv

Weltcup Strecke    

Zauchensee leží nedaleko městečka Altenmartkt in Pongau, jen několik kilometrů od Taurské dálnice A10, zhruba mezi Bischofshofenem a Schladmingem. Nástupní stanice hlavní lanovky Schwarzwandbahn s krytým bezplatným parkovištěm připomíná luxusní nákupní středisko. Uvnitř ve velkorysém otevřeném prostoru jsou jen symbolicky odděleny restaurace, obchody a různé služby a uprostřed zve k odpočinku vzdušné atrium s mramorovými lehátky. Schwarzwandbahn má horní stanici ve výšce 2113 metrů u zubatky Weltcupexpress, která při ‚svěťáku‘ vozí profesionálky na start jejich tratě. Nám obyčejným smrtelníkům bohužel neslouží a tak na červenou číslo 6 Weltcup Abfahrt musíme vyrazit bez úvodního, asi 70 metrů dlouhého a téměř kolmého hanku, na kterém závodnice nabírají počáteční rychlost. Široširá sjezdovka, která se v horní části vine řídce zalesněným svahem, má několik odboček včetně oddělené zóny s měřeným slalomem, snowparku a svahu s krátkým paralelním slalomem. Zhruba v polovině skalnatého svahu se Weltcup Strecke přečísluje na 5a a pokračuje dál do údolí. Podél lanovky z druhé strany se táhne bezchybné ploché modré letiště, které oživuje několik strmějších úseků.

Nový Panorama Link do Flachau   

Na protějším vrcholu Tauernkar (1980 m), kam míří svižná osmisedačka, je pro sjezd zpět do údolí na výběr vydatná lesní černá a pohodová členitá modrá. Průzkum těchto míst je dobré nechat na odpoledne, protože před polednem jsou zahalena ve stínu. Z vrcholu Rosskopf (1930 m) vede několik modrých tratí, které se ve spodní části svahu sbíhají a přecházejí v krátkou, nečekaně ostrou černou. Na opačnou stranu z Rosskopfu se spouští červenomodrá dálnice číslo 15 až do Flachauwinklu, ráje snowboardistů a milovníků snowparků. Přes vesnici je třeba přejet kyvadlovým autobusem, cesta však zabere jen 5 minut a stejně dlouhý je interval spoje. Od letošní sezony je v provozu nová lanovka Panorama Link z Flachauwinklu do sousedního Flachau / Wagrainu. Desetimístná gondola má hodinovou kapacitu 2400 pasažérů, kteří mohou během osmiminutové, 3,2 kilometru dlouhé cesty skrz celoprosklené stěny obdivovat okolní pohoří. Ze Zauchensee si tak nyní můžete snadno odskočit třeba na Hermann Maier Tour – oblíbený 35 kilometrů dlouhý okruh s převýšením 6700 metrů ve Flachau.

Zdroj/foto: Archiv

GASTEIN: JEDNO ÚDOLÍ, TŘI MĚSTEČKA, ČTYŘI RESORTY

Lázeňská sídla Bad Gastein, Bad Hofgastein a Dorfgastein jsou proslulá hlavně díky místním termálním pramenům, avšak v zimních měsících stojí za bližší průzkum také ski areály na okolních svazích.    

Údolí Gastein se táhne severojižním směrem v délce asi 40 kilometrů zhruba uprostřed Salcburska. U severního vjezdu do údolí leží Dorfgastein s pavučinou sjezdovek na pohoří Fulseck, odkud se dá sjet do sousedního údolí Grossarl. Nad Bad Hofgasteinem a Bad Gasteinem se vinou propojené resorty Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel a v jižní části údolí je vysokohorský Sportgastein s vrcholem Kreuzkogel (2686 m), který je vůbec nejvyšší v celém Ski Amadé. Rozmanitý lyžařský terén a skvělou nabídku sjezdovek včetně tratí s převýšením přes 1000 metrů doplňují lázně – či spíše vodní svět – Alpentherme s termální vodou a nabídkou radonových koupelí i dalších lázeňských procedur. Zcela unikátní je malebný Bad Gastein přezdívaný alpské Monte Carlo s vodopádem v centru města a architekturou ve stylu Belle Epoque.

Zdroj/foto: Archiv

Schlossalm   

Na začátku předloňské sezony zahájila provoz nová lanovka z Bad Hofgasteinu (857 m) na Schlossalm (2050 m). Ultramoderní Schlossalmbahn, jejíž trasa krátce po startu vede přes starobylý železniční viadukt s klenutými oblouky, má otevřené i kryté parkoviště, multifunkční nástupní stanici s eskalátory a v porovnání se svou předchůdkyní dvojnásobnou kapacitu. V příštích letech se plocha sjezdovek na okolních svazích rozšíří o 200 000 metrů čtverečních. Ze Schlossalmu se spouští několik červenomodrých tratí, po úbočí terénního kotle sjíždí do mezistanice zánovní lanovky sympatická a přehledná pista označená jako H4 a členitá H3 s řadou traverzů. Až do údolí pak pokračuje výletní červená H2a. Na opačnou stranu do postranního údolí Angertal míří sportovní červená H32, turistická H31 a také freeridová ski-route.

Visutý most nad Bad Gasteinem

Angertal (1175 m) s velkou cvičnou loukou s velkorysým zázemím slouží jako další nástupní bod do propojených ski areálů Bad Gastein / Bad Hofgastein. Nad prvním jmenovaným se tyčí vrchol Stubnerkogel (2251 m), kam míří lanovka, z jejíž horní stanice vede 140 m dlouhý visutý most – jeden z nejvýše položených v Evropě. Pokud se po něm budete chtít projít k fotopointu na protější straně, počítejte s tím, že se lehce pohupuje. Ze Stubnerkogelu směrem do Bad Gasteinu rolují dvě modročervené dálnice. Až do města pak sjíždí turistická B14, kde si v zatáčce u restaurace Bellevue Alm všimněte unikátní retro lanovky se sedačkou pro jednu osobu, jako vystřižené z desítky let staré pohlednice. Po svahu, nad kterým pendluje lanovka směrem zpět na Schlossalm, se vinou dvě krátké černé a několik víceméně paralelních červených ranvejí bez jakýchkoli terénních nerovností. Obzvlášť výživná je pista B18 široká jako Václavské náměstí, škoda že ji kazí sloupy elektrického vedení uprostřed.

Zdroj/foto: Archiv

Skluzavkou na WC

Dorfgastein, který je přes hřeben Fulseck (2033 m) spojený se sousedním údolím Grossarl, nabízí téměř polovinu z celkových 186 kilometrů gasteinských sjezdovek. Zdejší tratě jsou obecně přehledné a nezáludné, v nižších úsecích často vedou širokými lesními průseky. Obě strany vrcholu s panoramatickým výhledem mají přirozený červený sklon „tak akorát“ (také zde jsou zde jen dvě krátké černé) a spouští se z nich několik variant sjezdů s převýšením přes 1000 metrů. Směrem do Dorfgasteinu míří panoramatická modrá D7 a svižnější červené D4 a D5. Pokud sem zavítáte s menšími dětmi, určitě se svezte lanovkou číslo 39 s originální výzdobou – k opěradlu každé sedačky je připevněný plyšák. Do Grossarltalu pak přejeďte (třeba) po D11 a dále D3, na jejímž konci je snowpark. Na oběd či aprés ski drink vřele doporučujeme restauraci Panoramastub’n s originálním řešením tradičně obtížného sestupu v přezkáčích po schodech na WC v nižším patře: mají zde klouzačku. Geniální řešení.

Bazén s kinem

Na protější straně nad Bad Gasteinem se tyčí vrchol Graukogel (2492 m), kde se v roce 1958 konalo Mistrovství světa v alpském lyžování. Doby největší slávy má dávno za sebou a celkem pět zdejších tratí obsluhuje dvojice stařičkých sedaček. Lyžařskou nabídku údolí uzavírá Sportgastein, komorní areál s jedinou lanovkou (1590 – 2650 m) a jednou kotvou, ale zato několika skvělými červenými a černými tratěmi a nekonečným terénem pro freeride. Sezona zde trvá až do začátku května. Strategicky nejvhodnějším místem k ubytování je Bad Hofgastein uprostřed údolí. Přímo v centru města, jen coby kamenem dohodil od kostela a kluziště, láká k odpočinku lázeňský komplex Alpentherme. Kromě krytých i venkovních bazénů s termální vodou nabízí rozlehlý saunový svět a rodinný svět s originálním bazénem uvnitř multimediální kopule, na jejíž stěny se promítají animované filmy.

Zdroj/foto: Archiv

KRÁLOVSKÉ SKI SAFARI V HÖCHKONIG   

Höchkonig pod majestátním horským hřebenem stejného jména láká na 120 kilometrů sjezdovek propojených oblíbenou lyžařskou safari Königstour.    

Ski areál Höchkonig tvoří svahy nad malebnými alpskými vesničkami Maria Alm, Hintermoos, Dienten a Mühlbach. Místní sjezdovky se vinou po zalesněných svazích půltuctu vrcholů v nadmořské výšce necelých 2000 metrů. Jsou situovány tak šikovně, že dohromady tvoří ideální terén pro houpačkovitý přejezd napříč celým střediskem, které nemá žádný výrazný středobod. Cesta z Maria Almu směrem na východ je označena žlutými šipkami, opačný směr z Mühlbachu ukazují šipky oranžové. Zabloudit se zde nedá, kromě barevných směrovek pomáhají s orientací obří cedule s mapou umístěné vždy na dvojici mohutných stromů zabodnutých do země vzhůru kořeny. Königstour, která vede přes všech šest vrcholů, je dlouhá 35 kilometrů a překonává 7500 výškových metrů. Za den ji bez problémů přejedete tam i zpátky a pokud se někde zdržíte, není problém vrátit se odkudkoli skibusem.

Zdroj/foto: Archiv

Trať FIS nad kostelem  

Ještě před startem po žluté trase z Maria Almu, kde je od předloňské sezony v provozu dvojice nových lanovek, doporučujeme svézt se na zdejší červené sjezdovce s certifikátem FIS. Zpočátku velmi ostrá pista, která dominuje horskému svahu nad vesnicí, míří přímo k impozantnímu kostelu s nejvyšší věží v celém Salcbursku (tyčí se do výšky 76 m). Dalším vrcholem houpačky je Aberg (1900 m), po jehož svahu stéká nejvíc sjezdovek z celého královského safari. V horních podlažích jsou převážně sportovní a dynamické, pak postupně „modrají“. Kolem se nabízí rozsáhlé prostory na freeride. Pokud nebudete příliš pospíchat, pak v těchto místech určitě stojí za vyzkoušení červená dálnice číslo 18 a dvě paralelní černé číslo 15 a 16. Děti můžete na chvíli ‚odložit‘ ve snowparku s figurínou policisty, který projíždějícím měří rychlost a zuřivě píská na ty, kteří jedou příliš svižně. Dále trasa safari vede po lesní trati do Hintermoosu a přes vrchol Gabühel (1634 m) do Dientenu.

Hexenhäusl   

Z Dienstenu by cesta měla pokračovat od horní stanice lanovky Bürgalm po turistické modré. Akčnější alternativou je objížďka kotvou na vrchol Wastlhöhe (1730 m) a pak buď po lesní červené s výraznými terénními vlnami, nebo po černé – z obou se napojíte zpět na oficiální trasu. Poté se nabízí zastávka ve snowparku Blue Tomato Kings Park, kde jsou – na rozdíl od Abergu – překážky spíše pro starší a pokročilé. Následuje poslední vrchol a zároveň nejvyšší bod celé houpačky dostupný na lyžích – Schneeberg (1921 m). Pro závěrečný úsek máte na výběr dvě červené a jednu modrou, na které navazuje buď mírnější černá číslo 1, nebo vyloženě turistická panoramatická modrá. U dojezdu v Mühlbachu si všimněte sympatické „čarodějnické“ restaurace jménem Hexenhäusl.

Zdroj/foto: Archiv

Gastronomický ráj

Pěkně graficky zpracovaná trasa Königstour je k vidění na Youtube, hledejte ‚Königstour in 3D‘. Sjezdovky, po kterých safari vede, jsou pochopitelně frekventovanější, avšak stačí vyjet mimo značenou trasu a najdete liduprázdné svahy. K pořízení fotografických momentek na památku slouží stylové dřevěné trůny s královskou korunou připravené na vrcholech v místech s atraktivní horskou kulisou v pozadí. Höchkonig je vyhlášený jako gastronomický ráj a to nejlepší ze zdejší kulinářské scény poznáte na speciálních gourmet tours, kde si můžete dát exkluzivní čtyřchodové menu ve čtyřech různých chatách na trase Königstour.

Leogang: Klidný kout lyžařského cirkusu

Leogeng leží v horském údolí v nadmořské výšce necelých 800 metrů, asi 10 kilometrů severně od Zell am See a co by kamenem dohodil od hranice Salcburska a Tyrolska. Ski areál v městečku obklopeném masivem Leoganger Steinberge a Kitzbühelskými Alpami je součástí lyžařské arény Skicircus Leogang Saalbach Hinterglemm Fieberbrunn – famózního komplexu s 270 kilometry sjezdovek. Nad Leogangem po svazích vrcholů Grosser Asitz (1914 m) a Kleiner Asitz (1817 m) se vinou převáže široké a přehledné červené tratě, na kterých se pohybuje jen minimum lyžařů. Převážná většina návštěvníků totiž míří do slavnějšího Saalbachu s tratí Weltcupstrecke, která slouží pro závody Světového poháru ve sjezdu.
Freestylisté v Leogangu ocení vyhlášený Nitro snowpark s obřím nafukovacím polštářem pro trénink nových skoků a sympatickým chill-out podnikem Adlerhorst. Nabídce zábavy mimo sjezdovky dominuje hned nakolik sáňkařských drah včetně šestikilometrové v Bibergu. Také noční život se koncentruje v sousedním Saalbachu s množstvím podniků na místní pěší zóně a v Leogangu je díky tomu klid nejen přes den, ale i večer.

Zdroj/foto: Archiv

Hotelový tip: Puradies, Alpy v tom nejlepším světle

Na nejslunnějším svahu v Leogangu, který je součástí největšího rakouského lyžařského regionu Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, najdete jeden z nejkrásnějších rakouských horských hotelů. Puradies si zakládá na designu a propojení architektury s přírodou, stále však nachází jasnou inspiraci v alpské tradici. Hotel samotný je součástí stejnojmenného prázdninového resortu, v 300 000 metrů čtverečních velkém areálu, kde najdete mimo jiné i privátní chalety. Hosté tak mohou volit mezi stylovými pokoji a suitami přímo v hotelu nebo se ubytovat v jedné z pohodlných, hotel obklopujících chat Premium Chalets.

Zdroj/foto: Archiv

Již krátce po zahájení provozu v prosinci roku 2016 začal hotel Puradies sbírat vyznamenání za architektonické a designové řešení interiéru. Obrovské prosklené plochy v celém komplexu doslova vtahují přírodu dovnitř, což přispívá   k nezaměnitelné atmosféře místa. Dokonalý pocit klidu vybízející k relaxaci vyzařuje z velkorysého prostoru i z použitých materiálů jako je dubové dřevo, přírodní kámen a místní tradiční textilie. Pokud vás na vlnu odpočinku nenaladí atmosféra, pak je sázkou na jistotu spa Innere Mitte. Odpočívat a meditovat tady lze v originální wellness areálu Badehaus, který se nachází na břehu přírodního jezírka přímo za hotelem. Zvenčí vypadá jako relikt pozapomenuté romantiky horských chat, uvnitř však nabízí wellness na nejvyšší úrovni: prosklené sauny s výhledem na impozantní vrcholky hor, parní lázně, infrakabiny a prostorné odpočívárny bohatě zásobené selekcí bylinkových čajů z alpských luk. Nejnáročnější hosté toužící po soukromí se mohou ubytovat v jedné ze suit Wolke 7, které disponují privátními lázněmi.

Zdroj/foto: Archiv

Jakmile si vyčistíte hlavu ve spa, můžete mysl naplnit gourmet zážitky. Exkluzivní fine dining restaurace Ess:enz v čele s šéfkuchařem Albertem Dschulniggem nadchne osobitým stylem. Majitel i šéfkuchař jsou přesvědčeni, že základem skvělé kuchyně jsou čerstvé regionální produkty, především pak ty sezonní. Hlavním dodavatelem kuchyně je vlastní historický horský bio-statek, který hotel zásobuje kvalitním masem, vejci a mléčnými výrobky. Albert Dschulnigg dokáže s citem. vytvořit harmonii mezi alpskou a mezinárodní kuchyní korunovanou nejlepšími rakouskými víny.

Zdroj/foto: Archiv

Puradies je kombinací vytříbeného současného designu, tradičně přátelského rakouského servisu a dokonalé lokace, která je v létě bezkonkurenční pro cyklistické výpravy a v zimě zase pro lyžařská dobrodružství. V létě navíc hotel nabízí ve spolupráci se značkami Porsche a Vespa možnost vyjížděk do alpských serpentin, například po Grossglocknerské vysokohorské silnici, která spojuje rakouské spolkové země Salcbursko a Korutany. Designový hotel často znamená, že děti tu právě rádi nevidí. V  Puradies však s mladými návštěvníky počítají a mají tu pro ně dokonce hernu, malou zoologickou zahradu Streichelzoo a za hotelem je i obora.

Zdroj/foto: Archiv

Zakladatel rodu 

Na průzkum Salcburska jsme vyrazili za volantem BMW X5 xDrive40i. Tento model je ztělesněním DNA rodiny BMW X a jeho čtvrtá generace je tou zatím nejvýraznější a z hlediska designového jazyka řady X nejvýmluvnější.

BMW X5 v jeho aktuální podobě lze snadno identifikovat díky velké jednodílné masce chladiče ve tvaru ledvinek s mírně šestiúhelníkovým obrysem, osobitým světlometům a velkým vstupům vzduchu. Nezaměnitelná silueta vozu s celkovou délkou 4922 milimetrů v sobě ukrývá interiér, který dokonale spojuje sportovní styl s elegantním luxusem a nabízí intuitivní koncept ovládání. Komfort na nejvyšší úrovni pak přináší adaptivní vzduchový podvozek, který spolu se zážehovým šestiválcem verze xDrive40i a osmistupňovou automatickou převodovkou Steptronic nabízí nadprůměrné dynamické schopnosti. Propracované zavěšení kol a inteligentní pohon obou náprav zajišťují špičkovou trakci pro jízdu v terénu, což oceníte nejen na horách.

BMW X5 xDrive40i

Zrychlení:                             0-100 km/h: 5,5 s

Max. rychlost:                      243 km/h

Výkon:                                 340 kW

Objem:                                 3,0 l

Spotřeba:                             9,1 – 8,5 l/100 km

Hmotnost:                            2135 kg

Rozvor:                                2975 mm

Cena v základní výbavě:     1 818 700 Kč

Zdroj/foto: Archiv

Autor: Redakce Estate.cz

(Visited 11 times, 1 visits today)

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin

Čtěte také

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky