kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Premium Ski » Val Thorens: Nekonečné možnosti uprostřed monumentální krásy savojských Alp

Val Thorens: Nekonečné možnosti uprostřed monumentální krásy savojských Alp

Zdroj/foto: Doplnit
Nejvýše položený ubytovací resort v Alpách s pozoruhodným množstvím slunečních dní v roce a vynikajícími sněhovými podmínkami. Francouzské Val Thorens je mezi lyžaři velmi žádané, je totiž součástí největší lyžařské oblasti na světě a umožňuje sezónu dlouhou sedm měsíců v roce.

Val Thorens se nachází v savojských Alpách v oblasti Tarentaise, na samém konci údolí Belleville. Se svou nadmořskou výškou 2300 metrů je nejvýše položeným alpským střediskem a zároveň nejvíce vyhledávaným areálem komplexu Les Treés Vallées. Tři údolí je obří lyžařská oblast, která je tvořena celkem čtyřmi horskými údolími a je největší vleky propojenou skizónou na světě. Vzájemně zde navazuje 600 kilometrů sjezdovek a láká vyznavače ski safari – cestování z jednoho konce střediska na druhý.

Zdroj/foto: Doplnit

Propojení čtyř horských údolí

Horská krajina téměř postrádá nepřístupné rokliny či skalní stěny, sjezdovky a freeridové trasy se dají vést prakticky odkudkoliv a skvěle navazují na okolní oblasti. Lyžaři se díky tomu mohou přesouvat mezi jednotlivými horskými středisky snadno a bez zdlouhavých přejezdů či nutnosti použít tranzitní lanovky. K dispozici je celkem 337 značených sjezdovek různých obtížností a hustá síť 172 vleků a lanovek. Při pobytu ve Val Thorens se tedy určitě vyplatí zajistit si permanentku na celé Les Treés Vallées. Sjíždění svahů na tak obrovské horské ploše je opravdu zážitek – kromě značených cest zde najdete i stovky kilometrů lyžařských terénů mimo sjezdovky. Některé trasy zřejmě nestihnete sjet víc než jednou a taky se vám pravděpodobně stane, že v obřím areálu najdete místo, kde si budete moci užít sjezdovku jen sami pro sebe.

Zdroj/foto: Doplnit

První vlek se rozjel před 50 lety

První plány na výstavbu areálu Val Thorens vznikly v 60. letech minulého století. Oblast byla neosídlená, nevedla k ní žádná silnice a horské pastviny se používaly jako letní výběh pro dobytek. Na Vánoce roku 1971 se tu rozjel první vlek a díky angažovanosti Jeana Bergera, bývalého trenéra francouzského ženského lyžařského týmu, a jeho manželky Christine Goitschel, která v lyžování závodila a stala se olympijskou vítězkou, tu v roce 1972 vznikla francouzská lyžařská škola, lyžařský a sportovní klub a turistická kancelář.

K výstavbě dalších vleků a lanovek bylo zapotřebí helikoptéry, což byla v té době převratná technika. Postupně se začaly stavět bytové domy, přibývaly vleky a středisko začalo získávat renomé místa, kde se díky ledovci Péclet lyžuje celoročně. V roce 1982 byla otevřena obří lanovka Cime de Caron, která pojmula až 150 osob a byla v té době největší lanovkou na světě. Dalším významným mezníkem byl rok 1990, kdy byla spuštěna Funitel Péclet, superrychlá kabinka pro čtyři, s vynikající odolností proti větru a schopností za hodinu na vrchol hory přepravit až 2400 osob.

Zdroj/foto: Doplnit

Savojské Alpy jako záruka čerstvého sněhu

Nadmořská výška Val Thorens a severní orientace údolí, které ho obklopuje, jsou zárukou pro perfektní sněhové podmínky. Lyžuje se od listopadu do května, sníh je po velkou část sezóny velmi kvalitní a přírodní sněhové podmínky stále ještě stačí k tomu, aby se dalo lyžovat během ní bez technické pomoci. Na sjezdovkách přes den nevznikají ledové desky a leží na nich sníh, který díky nadmořské výšce vydrží v „prašanovitém“ stavu po značnou část sezóny.

V lednu a únoru je navíc jisté, že se svezete na sněhu právě napadnutém. A když začne, může padat i několik dní a díky návětrnému efektu místních hor často jde o opravdu pořádnou nadílku. O to příjemnější je pak probuzení do slunečného rána, kdy je celá okolní krajina proměněna ve sněhové království a na vás čekají perfektně upravené a novým sněhem načechrané svahy. Sjezdové tratě jsou ve Val Thorens dlouhé a velmi rozmanité, nechybí široké carvingové sjezdovky, ale i ty, které jsou členité, mění svou šířku i sklon a dokonale kopírují horský terén. Místní sjezdovky jsou oprávněně už léta tradičním místem, kde se pravidelně konají skikrosové a snowboardcrossové Světové poháry.

Zdroj/foto: Doplnit

Do několika minut na samotném vrcholu

Svahy, které Val Thorens obklopují, mají tvar rozevřené salátové mísy nebo, pokud chcete, připomínají amfiteátr. Středisko je obklopeno šesti ledovci a šesti horskými štíty s nadmořskou výškou přesahující 3000 metrů. Dominantou je vrchol Cime de Caron (3195 m n. m.), na který vás dopraví obří visutá kabinová lanovka a díky němuž se vám naskytne famózní a neopakovatelný výhled na ledovec Péclet, který je podle michelinského průvodce „nejkrásnějším výhledem na Alpy“. A to zdaleka není všechno. Z Cime de Caron totiž spatříte celé okolní 360° panorama s výhledem na víc než 1000 vrcholů francouzských, švýcarských a italských Alp včetně horských monumentů, jako jsou Mont Blanc, Vanoise, Ecrins či Mercantour.

Z vrcholu Cime de Caron vedou dvě členité sjezdovky – červená je tratí v areálu nejdelší, měří dvanáct kilometrů a má převýšení 1400 metrů. Černá je s převýšením 900 metrů a délkou šest kilometrů zase sjezdovkou nejobtížnější. Dostat se z Val Thorens nad údolí a přesunout se do okolních areálů je snadné a rychlé, a to díky moderním lanovkám a vlekům, které na sebe perfektně navazují. U dolních stanic páteřních kabin a lanovek se lyžaři schází zpravidla jen ráno, nechají se vyvézt nahoru k dalším přestupním bodům a pokračují na lyžích každý dle svého různými směry poznávat okolní naprosto dokonalou vysokohorskou scenerii. Kromě lyžování a nádherných výhledů si užívají slunce a pohodu při odpočinku u vysokohorských chat či restaurací, kde je pro ně přichystaná široká paleta různých savojských kulinářských specialit.  

Zdroj/foto: Doplnit

Dopřejte si adrenalin

Kromě úchvatné jízdy na lyžích, mnoha snowparků a možnosti freeridových sjezdů nabízí Val Thorens neuvěřitelnou nabídku řady dalších adrenalinových aktivit. Dechberoucí scenerii můžete pozorovat z paraglidu, vyhlídkového letu na rogalu nebo se nechat zavěsit na Double Zip Line a svézt se po 1800 metrů dlouhém laně. Pokud milujete jízdu na sněhu, jsou pro vás připravená speciální horská kola s extrémně širokými pneumatikami, na kterých sjedete modrou sjezdovku Tête Ronde, a zdoláte tak 700metrové převýšení. Na největším ledovém okruhu v Evropě jsou připravena závodní auta a s profesionálním instruktorem je možné vyzkoušet, co vše se dá s autem na sněhu dělat a jak v zimním terénu jezdit bezpečně. Na okruhu Alain Prost se zase můžete projet v ledních motokárách. Mezi další oblíbené atrakce patří potápění pod ledem jezera Lac du Lou, ke kterému dojdete výletem na sněžnicích, nebo Cosmojet – nejdelší sáňkařská dráha na světě, jejíž start je nedaleko od výstupu lanovky Péclet Funitel na úpatí stejnojmenného ledovce.  

Zdroj/foto: Doplnit

Z terasy rovnou na svah

Val Thorens je skvělým místem pro zimní dovolenou s rodinou i přáteli. Hotely, rezidence i apartmánové domy jsou naskládané ve sněhových pláních pod ledovci a sjezdovky často vedou přímo pod jejich okny. Není tedy překvapením, když zjistíte, že vyrazit na svah můžete přímo z balkonu vašeho apartmánu. K dispozici je v areálu široká škála ubytovacích kapacit všech úrovní a různých cenových kategorií.

Zdroj/foto: Doplnit

Val Thorens a jeho dokonalé zázemí

Pro návštěvníky resort nabízí rozsáhlou paletu všech možných aktivit. Pro sportovní nadšence, kterým nestačí lyžování a aktivity na sněhu, je připraveno sportovní centrum, které díky své rozloze 9000 m² nabízí nespočet indoorových aktivit. Je vybavené krytým bazénem, vířivkou, saunou, lezeckou stěnou, kurty na tenis, squash či badminton, má hřiště na kopanou nebo odbíjenou a nechybí ani fitness centrum a golfový simulátor. Ve městě najdete nákupní centra, desítky restaurací s typickou savojskou nebo mezinárodní kuchyní, pod lanovkami umístěné après-ski bary pro odreagování po dni stráveném na svahu a v uličkách města podniky nabízející nejen posezení u drinku, ale i živou hudbu různých žánrů – od klasické a moderní až třeba po jazz. Život ve Val Thorens tepe pod majestátním dohledem uhrančivých hor. To, že bylo místo už osmkrát oceněno titulem World’s Best Ski Resort, jistě není náhoda.

Zdroj/foto: Doplnit

Střediska v Les Trées Vallées

 • Val Thorens
 • Orelle
 • Les Menuires
 • Saint Martin de Beulleville
 • Meribel
 • La Tania
 • Brides les Bains
 • Courchevel

Mezi jednotlivými středisky funguje systém bezplatných skibusových linek.

Zdroj/foto: Doplnit

Les Trées Vallées v číslech

 • 4 údolí
 • 8 horských středisek
 • 172 vleků
 • 600 km sjezdovek na ploše 1512 ha
 • 328 značených tratí: 35 černých, 105 červených, 137 modrých, 51 zelených
 • 35 000 ha okolní překrásné přírody
Zdroj/foto: Doplnit

Cesta

Trasa autem z Prahy do Val Thorens je dlouhá 1150 kilometrů a vychází přibližně na jedenáct hodin. Nejčastěji se jezdí přes hraniční přechod Rozvadov, Německo, Švýcarsko a francouzské Annency a Albertville. Při cestě z Moravy je vhodná jižní varianta trasy, která vede přes Rakousko a Itálii.

Autor: Redakce Estate.cz

(Visited 33 times, 1 visits today)

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin

Čtěte také

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky